Proč Rusko nikdy nebude mít neviditelné bombardéry?

Kazaňská továrna se potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu, který je potřeba k připravovanému projektu konstrukce bombardéru PAK-DA, nebo Tupolevu Tu-160M2 Blackjack.

Northrop Grumman B-2 Spirit, americký víceúčelový strategický bombardér, využívající technologii stealth, díky které může snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a je velmi náročná na údržbu. Letoun se ale díky ní omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů.
doporučujeme

Rusko připravuje jeden z dalších leteckých komplexů na dlouhé vzdálenosti. Jednat se má o bombardér PAK-DA, který by mohl vzlétnout koncem příštího desetiletí. Záleží však především na tom, zda získá Rusko dostatek peněz na financování projektu. Michael Kofman, ruský specialista na vojenské záležitosti v Centru pro námořní analýzy, uvedl, že tento projekt je v současné době víceméně výzkumným programem ve vývoji.

Továrna, která má následující projekt zkonstruovat se ale potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu jako jsou mechanici, inženýři, designéři atd. Byl ale vypracován program cílený na výcvik a udržení personálu v rámci programů týkajících se dálkové letectví.

Podle výpočtů by měl trvat do roku 2025 a stát přibližně 2,6 miliardy rublů. "K dnešnímu dni je tento program schválen vládou Ruské federace," potvrdil Nikolai Savitskih, generální ředitel Kazaňského leteckého závodu.

Podle webu nationalinterest však není zcela jasné, zda Rusko vůbec projekt PAK-DA potřebuje. Za mnohem nižší náklady získají v podstatě stejnou údernou schopnost dokončením projektu Tu-162M2, který by měl v příštích letech v kombinaci s dálkovou střelou vstoupit do výroby.

"K čemu nám bude tedy nový bombardér, když je jednodušší vyrobit raketu superdlouhého doletu," řekl Kofman. Není tedy jisté, jak to s plánovaným projektem PAK-DA nakonec dopadne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká nanodružice VZLUSAT-2 je hotová, brzy poletí do vesmíru

25.09.2020 15:00 Česká nanodružice VZLUSAT-2, která bude součástí rakety vyslané do vesmíru, je hotová. Výzkumný a…

ISS musela preventivně manévrovat, hrozila srážka s kosmickým odpadem

23.09.2020 10:15 Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) provedla v noci na dnešek preventivní manévr s cílem snížit…

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

21.09.2020 19:05 Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na…

Vodafone nabídne studentům neomezená data za 599 Kč

18.09.2020 14:34 Mobilní operátoři se předhánějí v nabídkách neomezených dat pro studenty. Po O2 přišel s novou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama