Proč Rusko nikdy nebude mít neviditelné bombardéry?

Kazaňská továrna se potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu, který je potřeba k připravovanému projektu konstrukce bombardéru PAK-DA, nebo Tupolevu Tu-160M2 Blackjack.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Northrop Grumman B-2 Spirit, americký víceúčelový strategický bombardér, využívající technologii stealth, díky které může snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a je velmi náročná na údržbu. Letoun se ale díky ní omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů.
doporučujeme

Rusko připravuje jeden z dalších leteckých komplexů na dlouhé vzdálenosti. Jednat se má o bombardér PAK-DA, který by mohl vzlétnout koncem příštího desetiletí. Záleží však především na tom, zda získá Rusko dostatek peněz na financování projektu. Michael Kofman, ruský specialista na vojenské záležitosti v Centru pro námořní analýzy, uvedl, že tento projekt je v současné době víceméně výzkumným programem ve vývoji.

Továrna, která má následující projekt zkonstruovat se ale potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu jako jsou mechanici, inženýři, designéři atd. Byl ale vypracován program cílený na výcvik a udržení personálu v rámci programů týkajících se dálkové letectví.

Podle výpočtů by měl trvat do roku 2025 a stát přibližně 2,6 miliardy rublů. "K dnešnímu dni je tento program schválen vládou Ruské federace," potvrdil Nikolai Savitskih, generální ředitel Kazaňského leteckého závodu.

Podle webu nationalinterest však není zcela jasné, zda Rusko vůbec projekt PAK-DA potřebuje. Za mnohem nižší náklady získají v podstatě stejnou údernou schopnost dokončením projektu Tu-162M2, který by měl v příštích letech v kombinaci s dálkovou střelou vstoupit do výroby.

"K čemu nám bude tedy nový bombardér, když je jednodušší vyrobit raketu superdlouhého doletu," řekl Kofman. Není tedy jisté, jak to s plánovaným projektem PAK-DA nakonec dopadne.

Loading...
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Huawei představila telefony Mate 30. Bez Googlu neuspějí, odhadují experti

19.09.2019 23:58 Čínská technologická společnost Huawei dnes v Mnichově představila novou řadu chytrých telefonů…

Připojení Sojuzu s androidem k ISS selhal kvůli kabelznemožnil rozpojený…

19.09.2019 22:37 Nezapojený kabel byl příčinou srpnového nezdaru prvního pokusu o připojení lodi Sojuz MS-14 s…

Tajné americké satelity KH-11 odhaleny. Trump omylem prozradil, co…

14.09.2019 12:43 Prezident Spojených států Donald Trump před nedávnem na twitteru zveřejnil tajné satelitní…

Bůh hromu zneškodní drony. Americká armáda vyvíjí novou zbraň

13.09.2019 14:21 Americké letectvo testuje mikrovlnný systém THOR III, který dokáže zneškodnit desítky dronů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama