Roskosmos ustoupil od spolupráce s USA na venušské stanici

Ruská kosmická agentura Roskosmos ustoupila od spolupráce s USA na meziplanetární stanici Veněra-D, která by měla koncem nynějšího desetiletí zamířit k Venuši, tedy k sousední planetě Země. Napsala to dnes ruská tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na vysokého představitele Roskosmosu Alexandra Blošenka.

Venuše
doporučujeme

Informace se objevila den po zveřejnění zprávy, že mezinárodní tým vědců objevil v atmosféře Venuše plyn, který může mít biologický původ. To by teoreticky mohlo být považováno za důkaz existence života mimo Zemi.

Mise stanice Veněra-D se plánuje na léta 2027 až 2029. Původně se počítalo s tím, že se bude jednat o společný rusko-americký projekt, ale šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin podle RIA Novosti dal najevo, že dává přednost tomu, aby šlo o projekt národní.

"Bylo rozhodnuto, že plánovaná mise Veněra-D, zahrnující orbitální i přistávací modul, bude realizována jako nezávislý národní projekt bez široké mezinárodní spolupráce," uvádí se v citaci vyjádření Rogozina zveřejněné na webu Roskosmosu.

V rámci tohoto projektu mají specialisté zkoumat vzorky půdy a atmosféry druhé planety naší sluneční soustavy. Cílem je rovněž studovat povahu evolučních procesů Venuše, která údajně dříve utrpěla klimatickou katastrofu spojenou se skleníkovým efektem.

Na realizaci ruské části projektu požadovali vědci na příštích deset let více než 17 miliard rublů (5,1 miliardy korun), ale žádné prostředky zatím nedostali, napsala RIA Novosti. Náklady na americkou část se odhadovaly v přibližně stejné výši.

Ředitel Ústavu kosmických výzkumů Ruské akademie věd Anatolij Petrukovič poznamenal, že američtí kolegové se budou moci do mise zapojit, nikoli však už jako rovnoprávný partner. "Už to není projekt, který závisí na přání druhé strany. Potvrzuje se, že ho provedeme nezávisle na tom, jestli se s někým spojíme, nebo nespojíme," řekl.

Podle akademie věd je Rusko schopné samostatně financovat let stanice Veněra-D, aby se uskutečnil někdy "blíže k roku 2030".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodafone nabídne studentům neomezená data za 599 Kč

18.09.2020 14:34 Mobilní operátoři se předhánějí v nabídkách neomezených dat pro studenty. Po O2 přišel s novou…

Za pády boeingů může utajování a nedostatečný dohled, píše se ve zprávě…

16.09.2020 16:28 Za havárie letadel Boeing 737 MAX může utajování a nedostatečný dohled. Vyplývá to z dnes…

Na Dnech NATO se představí bombardér B-52, poletí i nad Prahou

16.09.2020 15:35 Na akci Dny NATO v sobotu nad Českem proletí americký strategický bombardér B-52 či pětice…

Firma Apple představila nové chytré hodinky a tablety iPad

15.09.2020 21:11 Americká technologická společnost Apple dnes předvedla nové verze svých chytrých hodinek Apple…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama