Smartphony pomohou nabíjením najít nové léky proti rakovině

Výzkumníci z Královské univerzity v Londýně spolu s Nadaci Vodafone Velká Británie vytvořili projekt, který spočívá ve využití nadbytečné energie smartphonů nabíjejících se v noci. Tato energie se využívá pro analýzu složení potravy a léků. Tímto způsobem aplikace našla v běžných potravinách desítky protirakovinných molekul a odhalila protirakovinné vlastnosti některých starých léků.

Tisíce smartphonů, které jejich majitelé nechávají přes noc nabíjet, pomohou najít léky proti rakovině. Tuto síť smartphonů využili vědci z Královské univerzity v Londýně ve svém výzkumu.

Podle Ryana O'Hare z Královské univerzity k objevům tohoto projektu patří nápady na léčení diabetu i některých infekcí. Také je možné tyto smartphony využit k nalezení protirakovinných molekul v každodenní potravě jako pomeranče či vinné révy.

Výzkumnou skupinu vedl Kirill Veselkov z katedry chirurgie a rakoviny. Projektu pomáhala nadace Vodafone, která vytvořila aplikaci DreamLab.

Pokud lidé nainstalují tuto aplikaci do svého telefonu a nechají ji zapnutou na celou noc, kdy se smartphone bude nabíjet, mohou věnovat nevyužitou energii telefonu k nalezení nutných údajů o molekulárním složení jídla a tím přispět výzkumu rakoviny. Díky analýze molekulárního složení více než osmi tisíc jídel bylo nalezeno více než sto molekul, schopných ničit rakovinu. Mnohé z nich jsou flavonoidy, neboli skupina sloučenin, které poskytují ovocím a zelenině jejich barvu.

Podle O'Hara tato aplikace také může odhalit protirakovinné vlastnosti některých současných medicínských prostředků, a ty díky tomu mohou být přeorientovány na boj s rakovinou. K prostředkům, u kterých takové vlastnosti byly odhaleny, patří lék s protidiabetickým účinkem Metfornin a lék s antimikrobiálním účinkem Rosoxacin.

Podle výzkumníků z Králové univerzity se tyto léky už aktivně využívají, a proto je jejich zavedení do léčby rakoviny spojené s menším množstvím rizik. Také jejich přeorientování na léčení rakoviny bude levnější a rychlejší než vývoj nových léků.

„Zavedli jsme DreamLab v Británii jen v minulém roce a umožnilo to udělat důležitý výzkum, který by jinak trval roky. Ten průlomový projekt demonstruje moc technologií a umožňuje lidem pouhým nainstalováním aplikace přispět výzkumu rakoviny,” řekla ředitelka pro vnější vztahy Vodafone ve Velké Británii Helen Lamprellová.

Podle místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone v České republice Adriany Dergam takové projekty obvykle vznikají spolupráci korporátní nadace a konkrétního vědeckého institutu. Česko se podle ní se svým projektem na výzkum rakoviny zatím připojovat nebude. „Aplikace DreamLab je tu ke stažení a lidé se mohou zapojit do projektů, na kterých pracují instituce ve Velké Británii, Austrálii a Itálii. Nechceme toto úsilí rozmělňovat,“ vysvětlila pro EuroZprávy.cz Dergam.

Nadace Vodafone Česká Republika podle ní také podporuje technologické inovace, které zlepšují život společnosti a znevýhodněným komunitám. „V technologiích vidíme obrovskou škálu možností a stejně tak vidíme snahu různých inovačních center, organizací i nadšených jedinců tyto technologie pro dobro všech využívat. Takové projekty vyhledáváme a pomáháme je rozvíjet. DreamLab je toho krásným příkladem,“ sdělila Dergam.

K podobným projektům v Česku patří aplikace Záchranka, kterou podle Dergam využívá každý desátý Čech, aplikace CF HERO, která prodlužuje život dospívajícím pacientům s cystickou fibrózou, nebo cestovatelský průvodce pro neslyšící Deaf Travel.

Nyní je ještě potřeba potvrdit klinické vlastnosti molekul, nalezených v jídle. Také je potřeba zvážit přínosnost přeorientování existujících léků na rakovinu. „Je to průlomový okamžik pro nás. Dalším krokem bude použití umělé inteligence ve výzkumu účinků různých kombinací léčiv a molekul z jídla na nemocné osoby,“ nastínil další plány výzkumníků Veselkov.

Podle vedoucí nutriční terapeutky Úseku léčebné výživy Masarykova onkologického ústavu v Brně Věry Andráškové samotná výživa nemá prokázaný účinek přímo zabránit vzniku rakoviny nebo již vzniklou rakovinu vyléčit. Životní styl člověka však do určité míry má vliv na vznik a rozvoj onkologického onemocnění a výživa je nedílnou součástí zdravého životního stylu. „Mezi látky, přispívající prevenci onkologických onemocnění, se nejčastěji uvádí zejména některé vitamíny, stopové prvky a fytolátky, které jsou často obsažené v ovoci, zelenině a celozrnných obilovinách,“ řekla Andrášková pro EuroZprávy.cz.

K prevenci mohou podle nutriční terapeutky sloužit vitamín C, kterého zdrojem je ovoce a zelenina jako rakytníkové plody, paprika, brokolice, jahody či citrusové plody, vitamín E, který je obsažen například ve slunečnicovém a řepkovém oleji i mandlích, selen, který najdeme například v obilovinách, čočce a mořských produktech.

K fytolátkám patří například karotenoidy, které jsou obsaženy v mrkvi, kapustě, špenátu nebo rajčatech, flavonoidy, které najdeme v borůvkách, kakau, zelí či zeleném čaji, resveratrol, který je v červeném víně. Andrášková ale varuje před nadbytečným zaměřením se na tyto potraviny. „Ochranný antioxidační efekt pravděpodobně není dán jediným prvkem, ale spíše souborem více účinků různých mikroživin a makroživin,“ řekla. Výživa by proto podle ní měla zůstat komplexní.

Podle Andráškové výživa pomáhá i při léčbě nádorového onemocnění. „Správná výživa, která zajistí dobrý nutriční stav, pozitivně podporuje léčbu onemocnění, snižuje nežádoucí efekt léčby, urychluje uzdravení a má pozitivní vliv na kvalitu života pacienta,“ uvedla.

Výživu je také podle ní potřeba přizpůsobit změnám metabolismu, které vyvolá onemocnění, a zvolené léčebné modalitě, kvůli které se mohou objevovat překážky v příjmu stravy.

Podle Ryana O'Hare síť smartphonů, využívajících DreamLab, může analyzovat údaje za zlomky vteřiny. Za použití tradičních metod by ten proces trval desítky let. Například pořád fungující počítač by zpracoval určité množství údajů za tři sta let. Zároveň by se síť ze sta tisíc smartphonů, které by fungovaly jen šest hodin denně, vypořádala se stejným úkolem za tři měsíce.

Projekty nadace Vodafone se nejčastěji týkají buď vzdělávání nebo zdraví a jejich společným jmenovatelem je vždycky technologie. „Cílem Nadací Vodafone je využívat mobilní technologie a konektivitu ve prospěch společnosti a pro zlepšení podmínek znevýhodněných komunit,“ objasnila Dergam. K nedávným projektům britské nadace patří například aplikace Bright sky pro oběti domácího násilí, která na Mlhavém Albionu funguje už rok a pomohla šedesáti tisícům lidí. Česká nadace ji brzy spustí v tuzemsku.

Související

Více souvisejících

mobily rakovina lékaři

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 minutami

před 8 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 27 minutami

před 58 minutami

před 59 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

Nehoda autobusu u Lišova: Vůz skončil v příkopu, řidička utrpěla zranění

Zranění řidičky si vyžádala nehoda autobusu u Lišova na Českobudějovicku, která se stala ve středu odpoledne. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, příčina nehody je předmětem vyšetřování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy