SpaceX má ve vesmíru už přes 400 satelitů Starlink, část rakety Falcon 9 se úspěšně vrátila

Soukromá americká společnost SpaceX ve středu večer úspěšně dopravila na oběžnou dráhu sedmou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která umožní globální připojení k internetu. Kolem Země těchto družic už krouží kolem 420.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení nákladu do vesmíru přistál na plující plošině v Atlantském oceánu. Start, uvolnění satelitů na orbitě i přistání rakety na prámu bylo možné sledovat živě na internetu.

Falcon 9, jehož první stupeň byl využit už počtvrté, zamířil do vesmíru z floridského kosmodromu na Mysu Canaveral. Přibližně po 15 minutách letu se satelity po úspěšném vynesení na předběžnou orbitu oddělily od druhého stupně rakety.

Družice se odpojily opět najednou, jako tomu bylo při šesté sérii v polovině března. Rotace jim pak umožnila, aby se od sebe vzdálily před zažehnutím vlastního pohonu, který jim v příštích týdnech či měsících umožní dostat se na stanovené oběžné dráhy ve výšce zhruba 550 kilometrů. Při předchozích letech se satelity uvolňovaly z nosiče po jednom nebo po párech.

Středeční úspěšné vynesení další várky satelitů Starlink bylo 84. letem Falconu 9 od června 2010, poznamenal server Spaceflight Now. Tím se tato raketa společnosti SpaceX stala nejvíce využívaným americkým nosičem nákladu na oběžnou dráhu. Překonala totiž 83 misí rakety Atlas 5 konkurenta United Launch Aliance (ULA), jenž je společným podnikem společností Boeing a Lockheed Martin.

Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat - letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům není snadné. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12.000 družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42.000 satelitů.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SpaceX dopravila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů Starlink

04.06.2020 13:19 Aktualizováno Americká společnost SpaceX dnes ráno úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už osmou sérii 60 satelitů…

Koronavirus podporuje přepravu zboží samořízenými vozy

04.06.2020 09:42 Koronavirová krize urychluje posun odvětví samořízených vozů od přepravy lidí k dodávkám zásilek. …

Zakotvení potvrzeno! Loď Crew Dragon s posádkou poprvé přistála u ISS

31.05.2020 19:39 Aktualizováno Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon…

Trampolína funguje. Elon Musk si po startu Crew Dragon dobíral Rusko

31.05.2020 17:32 Aktualizováno "Trampolína funguje," prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy