SpaceX využila rekordně týž Falcon 9 pro další družice Starlink

Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už šestnáctou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. SpaceX při tom úspěšně využila první stupeň své rakety Falcon 9, který na oběžnou dráhu vynesl náklad rekordně už posedmé.

Raketa Falcon 9 |
doporučujeme

Dvoustupňový Falcon 9 odstartoval z vesmírného střediska na Mysu Canaveral po třetí hodině ráno SEČ. Když splnil svůj úkol vynesením nákladu do stanovené výšky, přistál první stupeň rakety hladce na jedné ze dvou plujících plošin společnosti SpaceX v Atlantském oceánu.

Aktuálně kolem Země už krouží 955 družic Starlink. Hlavním cílem tohoto projektu je poskytnout dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. SpaceX původně počítala s 1440 satelitů, ale již získala souhlas pro celkových 12.000 aparátů. Výhledově dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30.000 družic.

Dnešní let byl pro SpaceX významný v několika ohledech. Předně šlo o úspěch v úsilí společnosti snížit náklady na lety do vesmíru opakovaným využíváním stejného zařízení. První stupeň Falconu 9 už dneškem dokázal letět do vesmíru posedmé. Zakladatel a šéf společnosti Elon Musk podle serveru Spaceflight Now však věří, že nejnovější verze rakety by to mohla bez zásadních úprav dokázat desetkrát a při pravidelných opravách možná až stokrát.

Web Space.com poznamenal, že dnes šlo o 67. let opakovaně využitých prvních stupňů raket Falcon 9. Přitom to byl celkově jubilejní stý start těchto vesmírných nosičů.

Kromě toho dnešní událost pro společnost SpaceX znamená již rekordní 23. vypuštění vlastní rakety během jednoho roku. Předešlý rekord, zaznamenaný v loňském roce, byl 21 startů.

Témata: SpaceX | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představil telefony Galaxy S21. Jsou zaměřené na pracovníky na…

14.01.2021 21:33 Samsung Electronics představil tři verze nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S21. Novou…

Vylepšený kosmický kamion Cargo Dragon zakončil první misi, na Zemi…

14.01.2021 12:43 Aktualizováno Přistáním ve vlnách Atlantského oceánu zakončil v noci na dnešek úspěšně svou první výpravu mimo…

Prodej počítačů loni kvůli koronaviru rostl nejvíce za deset let

12.01.2021 10:20 Práce a učení z domova kvůli koronavirové pandemii loni pomohly trhu s osobními počítači k…

Odbyt smartphonů v Číně loni výrazně klesl

11.01.2021 17:57 Odbyt chytrých telefonů v Číně loni klesl o 20,4 procenta, výrobci spotřebitelům dodali zhruba 296…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama