Televize sledují a poslouchají, co se u vás doma děje? FBI bije na poplach

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli velkým slevovým akcím, které proběhly na takzvaný Black Friday, varoval majitele nových televizí, aby dbali na své soukromí. Tyto přístroje totiž mohou zaznamenávat, co se u vás doma děje, a to jak obrazovou, tak zvukovou formou.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Chytré televizory dnes bývají vybaveny připojením k internetu, čehož využívají zejména mladší lidé například kvůli připojení ke službám typu Netflix nebo HBO GO. Díky tomu jsou ale zranitelnější než starší televizory.

Zařízení, která jsou vybavena kamerou nebo mikrofonem, totiž mohou sledovat a odposlouchávat, co se u vás doma děje. Podle FBI totiž na tyto přístroje cílí hackeři, kteří se tak mohou dostat až k vám do obývacího pokoje či do ložnice.

"Hackeři se mohou chopit nezabezpečeného televizoru. To nejmenší je, že mohou měnit kanály, hlasitost nebo pouštět nevhodná videa. V nejhorším případě mohou zapnout kameru a mikrofon televize a stalkovat vás," uvedla na svém webu FBI.

Podle úřadu by měli lidé dbát především na nastavení televizoru samotného. Kameru i mikrofon by měli vypnou a dbát na to, k jakým účelům výrobce používá jejich soukromá data. 

V krajním případe FBI doporučuje přelepit kameru na televizi černou páskou. Zároveň by zařízení měli udržovat aktualizované, stejně jako svůj domácí modem či router. 

"Rozhodně je důležité, aby uživatelé „chytrých zařízení“ dbali na to, aby měli nainstalovány všechny nejnovější aktualizace, které nejen vylepšují aktuální funkce, ale především opravují objevené bezpečnostní chyby. Tímto potenciálnímu útočníkovi znatelně ztíží práci. Neméně důležité je ovšem ale dbát také na zabezpečení své domácí sítě, která může útočníkovi pomoci k tomu, aby odposlouchával komunikaci ze všech zařízení, jenž jsou k ní připojena," vysvětlila pro EuroZprávy.cz expertka na kybernetickou bezpečnost Nicol Daňková.

Podle ní se přitom ani nemusí jednat o zařízení připojená k internetu. "Tomu se dá předejít například pravidelným instalováním aktualizací, silným heslem k WiFi, deaktivací vysílání SSID (automatické zobrazení v seznamu dostupných sítí i pro zařízení, která se k ní nikdy nepřipojila), ale v neposlední řadě také volbou správného zabezpečení a šifrování sítě. Staré varianty zabezpečení, kterými jsou WPE, WPE2 a WPA, obsahují spoustu známých zranitelností a mohou být vstupenkou hackera do vaší domácnosti," dodala Daňková.

Loading...
Témata: televize | FBI | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsný test NASA: Nádrž marsovské rakety SLS byla záměrně zničena +VIDEO

10.12.2019 16:47 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž…

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Vánoční nadílka v kosmu: Loď Progress přistála u ISS, veze 2,5 tuny zásob

09.12.2019 14:04 Ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tunami zásob a dalšího nákladu dnes úspěšně přistála na…

Loď Dragon dopravila na ISS myši, červy a robota

08.12.2019 17:39 Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skoro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama