Test kosmické lodi Starship skončil pohromou +VIDEO

Prototyp vyvíjené lodě Starship, se kterou chce americká soukromá společnost SpaceX kolonizovat Mars, byl při tlakové zkoušce poškozen. Zakladatel SpaceX Elon Musk na twitteru uvedl, že prasknutí nádrže nebylo neočekávané, neboť se testovalo maximální natlakování systémů. Musk rovněž ohlásil, že prototyp označovaný Mk1 bude vyřazen a k letovým zkouškám bude použit ověřovací aparát s označením Mk3.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Starship
doporučujeme

Zkouška se konala ve středu na kosmodromu Boca Chica na jihu Texasu u hranic s Mexikem. Na zveřejněných záběrech je patrné, jak odletí víko nádrže. Předpokládalo se, že SpaceX během několika týdnů přikročí s Mk1 k letovým testům, což se nakonec nestane.

"(Mk1) měl význam výrobního průkopníka, ale letový design je už odlišný," napsal Musk na twitteru s tím, že veškerý vývoj se již soustředí na Mk3. Prototyp bude létat do výšky 20 kilometrů, ačkoli stejně jako Mk1 bude schopen překročit hranici vesmíru.

Musk ke středeční zkoušce uvedl, že cílem bylo natlakovat systémy prototypu na maximum, konkrétní hodnoty ale neuvedl. Na diskusních webech, které se věnují kosmonautice, uživatelé debatují o tom, že systém byl zatížen až několikanásobkem provozního tlaku. Zda takovéto překročení provozních hodnot bylo cílené, jasné není.

Prototyp Mk1, který jde nyní do výslužby, a Mk3 nahradily testovací kus Starhopper (Hvězdný skokan). Ten byl letos v srpnu vyřazen po úspěšné sérii raných letových zkoušek.

Loď Starship, která bude podle SpaceX schopná transportovat až sto lidí, je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupní. S prvními operačními lety Starshipu počítá SpaceX v roce 2021.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS odstartoval ruský vesmírný kamion Progress, veze i vánoční dobroty

06.12.2019 12:12 Z kosmodromu Bajkonur dnes raketa Sojuz-2.1a úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nákladní loď Progress…

K ISS vyrazila zásobovací loď, veze třeba myši

05.12.2019 19:44 Z Mysu Canaveral na Floridě dnes po jednodenním odkladu úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 s…

Televize sledují a poslouchají, co se u vás doma děje? FBI bije na poplach

03.12.2019 22:03 Aktualizováno Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli velkým slevovým akcím, které proběhly na…

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

01.12.2019 10:15 Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama