Tvář světa se mění. Elektřinu budou vyrábět elektrárny na moři

Větrné elektrárny na moři by v nadcházejících desetiletích měly zažít prudký růst a mohou se stát základním kamenem světových dodávek elektřiny. Přispívá k tomu prudké snížení nákladů na stavbu těchto elektráren a zlepšení technologie, což uvolňuje potenciál tohoto zdroje takzvané zelené energie. Ve své zprávě, kterou označila za dosud nejkomplexnější studii větrných elektráren na moři, to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Větrné elektrárny
doporučujeme

Energie vyrobená z větrných elektráren na moři se podle zprávy nyní na celosvětové produkci elektřiny podílí 0,3 procenta. "(Ale) potenciál je obrovský," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel IEA Fatih Birol v hlavním městě Dánska. Tedy zemi, kde byla v roce 1991 instalována první větrná turbína na moři a kde loni elektřina z větrných elektráren na moři měla na celkové produkci elektřiny podíl 15 procent.

Obnovitelné zdroje nahrazující fosilní paliva jsou zásadní pro splnění globálně dohodnutého cíle - omezit v tomto století vzestup teploty pod dva stupně Celsia. Rozšíření větrných elektráren na moři by mohlo celosvětově zabránit vzniku pěti až sedmi miliard tun emisí oxidu uhličitého z elektráren, odhadla IEA.

Na základě současných navrhovaných postupů by kapacita těchto elektráren v příštích dvou desetiletích měla stoupnout 15krát. Do roku 2040 by tak hodnota tohoto odvětví měla dosáhnout jednoho bilionu USD (23,1 bilionu Kč).

Birol přirovnal elektrárny na moři k dvěma jiným zvratům v energetickém systému - k břidlicové revoluci a vzestupu solární fotovoltaiky. Větrné elektrárny na moři mají podle něj potenciál přinést podobné prudké snížení nákladů. Očekává, že průměrné náklady na produkci elektřiny z elektráren na moři se do pěti let sníží o polovinu na 60 dolarů za megawatthodinu. K tomuto snížení přispějí hlavně větší turbíny, které jsou vysoké až jako Eiffelova věž, a také nižší finanční náklady.

V Evropě větrné elektrárny na moři brzy překonají v nákladech nové paroplynové elektrárny a budou na stejné úrovni jako solární elektrárny a větrné elektrárny na pevnině. V Číně by se kolem roku 2030 měly stát konkurenceschopné s novými uhelnými elektrárnami, domnívá se IEA.

Největší kapacitu větrných elektráren na moři má nyní Británie, ale kolem roku 2025 by ji měla překonat Čína. Zájem o tyto elektrárny roste i ve Spojených státech, na Tchaj-wanu a v Japonsku.

Největším projektantem elektráren na moři je dánská společnost Orsted. Největšími výrobci větrných turbín využívaných na moři jsou firmy Siemens Gamesa a MHI Vestas, společný podnik firem Vestas a Mitsubishi Heavy Industries.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Astronauti z ISS opravují spektrometr, náročnou operaci zahájili úspěšně

15.11.2019 20:55 Aktualizováno Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Luca Parmitano a amerického Národního úřadu pro…

Crew Dragon společnosti SpaceX se chystá na první let s posádkou

14.11.2019 23:11 Americká společnost SpaceX se o další důležitý krok přiblížila k prvnímu letu své lodi Crew Dragon…

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

14.11.2019 16:54 Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému…

Tunel mezi Ruskem a USA? Už car Mikuláš II. chtěl spojit Aljašku se Sibiří

14.11.2019 10:34 Aktualizováno Transsibiřská magistrála táhnoucí se téměř 10 tisíc kilometrů z Moskvy až do Vladivostoku platí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama