Velkolepý návrat na Měsíc? K americkému programu se chce přidat Japonsko

Japonsko se připojí k americkému plánu návratu astronautů na Měsíc, Američanům nabídne technickou spolupráci na výstavbě orbitálního komplexu Gateway pro lunární misi. Dnes o tom informovala agentura Kjódó s tím, že Tokio chce oficiálně informovat Spojené státy později v letošním roce.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Země a Měsíc
doporučujeme

O zapojení do lunárního programu rozhodl výbor pro vesmírné záležitosti při úřadu japonské vlády, který zároveň pozdržel rozhodnutí o tom, zda se Japonsko zúčastní i další výstavby stanice Gateway po roce 2025 na lunární oběžné dráze. Zamýšlená stanice má sloužit nejen k průzkumu Měsíce, ale i jako základna pro cesty k Marsu. Důvodem japonského váhání jsou podle Kjódó obavy z vysokých finančních nákladů.

Pokud se Japonsko rozhodne k účasti i po roce 2025, budou zásoby ke stanici Gateway dopravovat už lodě nové generace HTV-X, které nahradí stávající japonská nákladní plavidla HTV. První let nové lodi je plánován na rok 2022.

Japonsko chce v rámci lunární mise poskytnout především součásti systému podpory života, vzduchotechnická zařízení a baterie.

Začátek výstavby Gateway byl původně plánován na rok 2022 s termínem dokončení v roce 2026. Letos ale americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že se v první řadě chce soustředit na návrat astronautů na Měsíc do roku 2024 a poté do roku 2028 zajistit dlouhodobě udržitelné lunární mise. Obě fáze sice spoléhají na Gateway, kvůli přerozdělení není ale vyloučena změna harmonogramu výstavby stanice na oběžné dráze kolem Měsíce.

Spojené státy dosud jako jediná země světa dokázaly dopravit astronauty na lunární povrch, poprvé se tak stalo v červenci 1969. Naposledy Američané chodili po Měsíci v roce 1972. Zajímavostí je, že posledním Američanem, který na lunárním povrchu stanul, byl Eugene Cernan česko-slovenského původu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sonda Hajabusa 2 odlétá od asteroidu Ryugu, návrat na Zemi lze sledovat…

13.11.2019 10:13 Japonská sonda Hajabusa 2 po roce a půl odlétá od asteroidu Ryugu a vrací se zpět na Zemi, kam do…

Američané obdrželi měsíce staré SMSky. Nikdo neví, co se stalo

08.11.2019 10:48 Mnoho Američanů ve čtvrtek překvapila vlna záhadných textových zpráv, které objevili ve svých…

Umělá inteligence ovlivní veškeré oblasti života? Podle vědce zvládne i…

07.11.2019 08:30 Netušené možnosti využití přisuzují vědci umělé inteligenci, která podle nich v příštích letech…

Boeing má za sebou úspěšný test systému lodi Starliner

04.11.2019 16:50 Společnost Boeing dnes zřejmě zdárně vyzkoušela záchranný systém své kosmické lodi CST-100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama