Vrtulník Ingenuity má na Marsu problémy

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má na Marsu problém, kvůli kterému je zatím na neurčito odložený další, už čtrnáctý, let. Test s vyšší rychlostí otáček rotorů před startem v obtížnějších podmínkách řidší atmosféry proběhl úspěšně, ale byly po něm zaznamenány určité anomálie, sdělil Jaakko Karras, představitel Laboratoře tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Ingenuity na starosti.

Ingenuity

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program. Jeho podstatou je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty. Stroj doposud překonal všechna očekávání vědců. První let absolvoval 19. dubna.

Ingenuity měl původně provést jen pět plánovaných letů během několika měsíců. Vzhledem k jejich úspěšnému splnění se vědecký tým JPL rozhodl pokračovat. Postupně se tak lety posunuly do období, kdy na Marsu sezonně klesá hustota atmosféry. Při přípravě programu se počítalo s hustotou ekvivalentu 1,2 až 1,5 procenta hustoty zemského ovzduší na úrovni mořské hladiny. V nadcházejících měsících by však marsovská atmosféra měla mít jen procento hustoty té zemské.

Čtrnáctý let, plánovaný na 18. září, byl proto rizikový, neboť rotory se kvůli klesající hustotě atmosféry musejí točit rychlostí, jež nebyla vyzkoušená ani při přípravě na Zemi. Z tohoto důvodu byla 17. září provedena zkouška, při níž rotory vrtulníku dosáhly rychlosti 2800 otáček za minutu. To je o deset procent víc ve srovnání s 2537 otáčkami za minutu při předchozích letech.

Uvedený test odborníci JPL následně vyhodnotili jako úspěšný. Jak však tento týden na webu NASA věnovanému Ingenuity sdělil Jaakko Karras, před samotným provedením letu se objevil problém. "Ingenuity během automatické předletové kontroly detekoval anomálii u dvou malých servomotorů řízení letu a udělal přesně to, co udělat měl - zrušil let," napsal Karras.

Helikoptéra má šest servomotorů, tři pro každý ze dvou rotorů. Tyto malé motory upravují rozteč rotorů, což umožňuje vrtulníku řídit orientaci a polohu během letu. "Servomotory jsou mnohem menší než motory otáčející rotory, ale odvádějí obrovské množství práce a mají rozhodující význam pro stabilní a kontrolovaný let," napsal Karras.

Uvedl, že Ingenuity provedl 21. a 23. září dva další testy se servomotory. Potíž ale je, že zkoumaný problém se podle Karrase nedá zcela zopakovat. Experti nicméně pokračují ve snaze určit příčinu problému, který se u dvou servomotorů vyskytl.

Ingenuity každopádně zůstane na marsovské zemi ještě několik dalších týdnů, i kdyby se podařilo nesnáze brzy vyřešit. Mars je totiž nyní ve sluneční konjunkci, což znamená, že je na opačné straně Slunce než Země. Naše hvězda tak může zasahovat do komunikace vysílané mezi oběma planetami. NASA proto zastavila do poloviny října vysílání příkazů Ingenuity a dalším svým robotickým zařízením na Marsu.

Google chce dotáhnout přední výrobce mobilů, představil dvě verze Pixel 6

19.10.2021 21:42 Americký internetový gigant Google dnes představil dvojici nových telefonů Pixel 6 a Pixel 6 Pro,…

Apple představil dva nové modely notebooků MacBook Pro

18.10.2021 21:49 Americká společnost Apple dnes představila dva nové modely notebooků MacBook Pro, které budou mít…

Apple asi omezí výrobu iPhonů 13, nejsou čipy

13.10.2021 08:54 Americká technologická společnost Apple pravděpodobně sníží produkci chytrých telefonů nové…

Microsoft uvedl na trh nový operační systém Windows 11

05.10.2021 17:35 Aktualizováno Americká softwarová společnost Microsoft dnes uvedla na trh nový operační systém Windows 11, a to v…

EU chce jednotnou nabíječku USB-C pro všechny telefony a tablety

23.09.2021 14:33 Aktualizováno Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

Čeká Česko televizní revoluce? IP TV na vzestupu, pozemní vysílání se může…

22.09.2021 14:38 Aktualizováno Televizní signál prostřednictvím internetové televize IP TV v současnosti přijímá pětkrát více…

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

21.09.2021 15:23 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Na zemi se z vesmíru vrátila čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon

19.09.2021 08:10 V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země…

Ingenuity čeká na Marsu rizikový pokusný let

17.09.2021 21:05 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA se na Marsu chystá ke 14. letu, který…

Na Zemi se vrátili tři čínští kosmonauti. Strávili 90 dní na vesmírné…

17.09.2021 08:14 Tři čínští kosmonauti se dnes bezpečně vrátili na Zemi poté, co strávili 90 dnů na čínské vesmírné…

Související:

Právě se děje

reklama