Krutý ortel: Severní bílí nosorožci jsou odsouzeni k záhubě

Nairobi - Tři vzácní severní bílí nosorožci ze ZOO Dvůr Králové, kteří od roku 2009 žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, prý s největší pravděpodobností nebudou schopni přirozeného rozmnožení. Pokud se nepřistoupí k vědeckému řešení problému, tato majestátní zvířata vyhynou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dvorská zoo před pěti lety poslala do Keni čtyři severní bílé nosorožce v naději, že v přirozeném prostředí se zvířata přirozenou cestou rozmnoží. Po přesunu se zlepšil jejich zdravotní stav, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly a zvířata se pravidelně pářila. Později ale v hormonálních cyklech samic nastal útlum.

Letos v říjnu v keňské rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce; druhý samec z dvorské zoo má prý málo spermií. Jeden starý pár severních bílých nosorožců žije ještě v San Diegu v USA, ve Dvoře Králové pak chovají samici Nabire.

Podle zástupců rezervace Ol Pejeta je druh podle posledních veterinárních vyšetření odsouzen k záhubě, pokud se nepřistoupí k vědeckému řešení problému. V úvahu prý přichází in vitro fertilizace, tedy takzvané oplodnění ve zkumavce, nebo genetická metoda rozmnožení druhu. V prvním případě by mohla plod v děloze donosit samice jižního poddruhu bílého nosorožce.

Zdroj: YouTube

Vyšetření nosorožců na přelomu listopadu a prosince ukázalo, že kvalita spermatu jednačtyřicetiletého samce Súdána je velmi nízká a sperma nelze použít ani pro umělou inseminaci.

Experti nyní budou podle Stejskala řešit další možné postupy záchrany druhu, blíže by se k nim zoo chtěla vyjádřit zhruba do týdne. K obecné možnosti vytvoření umělého embrya nosorožce Stejskal uvedl, že se to již podařilo, ale nejde o techniku, která by byla zcela běžná. Nosorožci podle Stejskala dál zůstanou v Africe, k jejich návratu do Dvora Králové prý není důvod.

"Od začátku jsme věděli, že šance na úspěch jsou dost malé, i když se začnou množit," řekl agentuře AP Richard Vigne, ředitel rezervace Ol Pejeta. Metody umělé reprodukce by prý mohly být "poslední šancí na přežití nejohroženějšího savce na světě". Stejskal ČTK sdělil, že dřívější pokusy o umělou inseminaci samic ve Dvoře Králové byly neúspěšné a převoz do Afriky byl nadějí na jejich rozmnožení v přirozených podmínkách. "Převozem do Afriky se přitom neuzavřela možnost umělého rozmnožení," uvedl Stejskal.

Někteří zoologové vyjádřili podle AP názor, že pro přežití severního bílého nosorožce se udělalo příliš málo a příliš pozdě.

Témata: Zvířata | Nosorožci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama