Krutý ortel: Severní bílí nosorožci jsou odsouzeni k záhubě

Nairobi - Tři vzácní severní bílí nosorožci ze ZOO Dvůr Králové, kteří od roku 2009 žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, prý s největší pravděpodobností nebudou schopni přirozeného rozmnožení. Pokud se nepřistoupí k vědeckému řešení problému, tato majestátní zvířata vyhynou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Dvorská zoo před pěti lety poslala do Keni čtyři severní bílé nosorožce v naději, že v přirozeném prostředí se zvířata přirozenou cestou rozmnoží. Po přesunu se zlepšil jejich zdravotní stav, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly a zvířata se pravidelně pářila. Později ale v hormonálních cyklech samic nastal útlum.

Letos v říjnu v keňské rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce; druhý samec z dvorské zoo má prý málo spermií. Jeden starý pár severních bílých nosorožců žije ještě v San Diegu v USA, ve Dvoře Králové pak chovají samici Nabire.

Podle zástupců rezervace Ol Pejeta je druh podle posledních veterinárních vyšetření odsouzen k záhubě, pokud se nepřistoupí k vědeckému řešení problému. V úvahu prý přichází in vitro fertilizace, tedy takzvané oplodnění ve zkumavce, nebo genetická metoda rozmnožení druhu. V prvním případě by mohla plod v děloze donosit samice jižního poddruhu bílého nosorožce.

Zdroj: YouTube

Vyšetření nosorožců na přelomu listopadu a prosince ukázalo, že kvalita spermatu jednačtyřicetiletého samce Súdána je velmi nízká a sperma nelze použít ani pro umělou inseminaci.

Experti nyní budou podle Stejskala řešit další možné postupy záchrany druhu, blíže by se k nim zoo chtěla vyjádřit zhruba do týdne. K obecné možnosti vytvoření umělého embrya nosorožce Stejskal uvedl, že se to již podařilo, ale nejde o techniku, která by byla zcela běžná. Nosorožci podle Stejskala dál zůstanou v Africe, k jejich návratu do Dvora Králové prý není důvod.

"Od začátku jsme věděli, že šance na úspěch jsou dost malé, i když se začnou množit," řekl agentuře AP Richard Vigne, ředitel rezervace Ol Pejeta. Metody umělé reprodukce by prý mohly být "poslední šancí na přežití nejohroženějšího savce na světě". Stejskal ČTK sdělil, že dřívější pokusy o umělou inseminaci samic ve Dvoře Králové byly neúspěšné a převoz do Afriky byl nadějí na jejich rozmnožení v přirozených podmínkách. "Převozem do Afriky se přitom neuzavřela možnost umělého rozmnožení," uvedl Stejskal.

Někteří zoologové vyjádřili podle AP názor, že pro přežití severního bílého nosorožce se udělalo příliš málo a příliš pozdě.

Loading...
Témata: Zvířata | Nosorožci
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

16.09.2019 19:01 Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama