Nejsme ve vesmíru sami. NASA objevila první důkazy mimozemského života

Pasadena – Vozítko Curiosity si připsalo další obrovský vědecký úspěch. Na Marsu dokázalo naměřit zbytky metanu, který hlavně vzniká u organického života. Kromě toho ve skále kolem něj našel další organické molekuly. Jedná se o první známku života mimo zemský povrch.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Vrt v hoře Cumberland, zde Curiosity získalo vzorek s uhlíkem.
doporučujeme

Zdroj: YouTube

Vědci nechávají vozítko „čichat" ke vzorkům několikrát měsíčně, pomocí speciální palubní analýzy. Mnohokrát neobjevili nic zajímavého, až na testy ke konci roku 2013 a začátku roku 2014, kde se objevilo malé množství metanu, a to celkem čtyřikrát.

„Byl to jen dočasný stav, prudce se zvýšil a pak náhle klesl. To nám říká, že musí existovat nějaký lokalizovatelný zdroj," řekl Sushil Atreya z Michiganské univerzity. „Existuje mnoho možných zdrojů," dodal. Na Zemi pochází 95% metanu z živých organismů, což dává velké šance na nalezení života na Marsu.

První organické látky na Marsu

Curiosity také dokázalo rozpoznat další organické látky ve formě prášku, které vyvrtala v hoře přezdívané jako Cumberland, jedná se o první definitivní odhalení organických látek na povrchu Marsu, jak napsala NASA na svých webových stránkách. Tyto organické látky se buď mohly vytvořit přímo na Marsu, nebo mohly dopadnout spolu s meteoritem.

Molekuly obsahují uhlík a vodík, což jsou obvykle dva základní „stavební kameny" pro život. Prozatímní výsledky zatím neukazují, jestli na Marsu žijí nějaké mikroorganismy, nicméně nález vrhá nové světlo na výzkum života na Marsu. Minimálně už se ví, že je Mars chemicky aktivní.

„Od prvního potvrzení organického uhlíku z Marsu si mnohé slibujeme," řekl Roger Summons, vědec z Curiosity týmu. „Je to významný objev, díky němu můžeme zjistit nové informace o chemických rozdílech, které panují na Zemi a na Marsu," dodal.

Vědci dále uvedli, že kromě čichu, „ochutnali" pomocí vozítka přes tři miliardy let starou vodu, která byla uchována taktéž v hoře Cumberland. Výsledky ukazují, že Mars ztratil velké množství vody, než se vytvořilo dostatečně pevné dno pro její udržení, i to ale nestačilo a časem jezera vyschly úplně.

„Budeme pečlivě pracovat na hádankách, které nám tyto zjištění přinesly," řekl John Grotzinger, vědec z Pasadenské univerzity, který se podílí na výzkumu.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

16.09.2019 19:01 Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama