Nejsme ve vesmíru sami. NASA objevila první důkazy mimozemského života

Pasadena – Vozítko Curiosity si připsalo další obrovský vědecký úspěch. Na Marsu dokázalo naměřit zbytky metanu, který hlavně vzniká u organického života. Kromě toho ve skále kolem něj našel další organické molekuly. Jedná se o první známku života mimo zemský povrch.

Vrt v hoře Cumberland, zde Curiosity získalo vzorek s uhlíkem.
doporučujeme

Zdroj: YouTube

Vědci nechávají vozítko „čichat" ke vzorkům několikrát měsíčně, pomocí speciální palubní analýzy. Mnohokrát neobjevili nic zajímavého, až na testy ke konci roku 2013 a začátku roku 2014, kde se objevilo malé množství metanu, a to celkem čtyřikrát.

„Byl to jen dočasný stav, prudce se zvýšil a pak náhle klesl. To nám říká, že musí existovat nějaký lokalizovatelný zdroj," řekl Sushil Atreya z Michiganské univerzity. „Existuje mnoho možných zdrojů," dodal. Na Zemi pochází 95% metanu z živých organismů, což dává velké šance na nalezení života na Marsu.

První organické látky na Marsu

Curiosity také dokázalo rozpoznat další organické látky ve formě prášku, které vyvrtala v hoře přezdívané jako Cumberland, jedná se o první definitivní odhalení organických látek na povrchu Marsu, jak napsala NASA na svých webových stránkách. Tyto organické látky se buď mohly vytvořit přímo na Marsu, nebo mohly dopadnout spolu s meteoritem.

Molekuly obsahují uhlík a vodík, což jsou obvykle dva základní „stavební kameny" pro život. Prozatímní výsledky zatím neukazují, jestli na Marsu žijí nějaké mikroorganismy, nicméně nález vrhá nové světlo na výzkum života na Marsu. Minimálně už se ví, že je Mars chemicky aktivní.

„Od prvního potvrzení organického uhlíku z Marsu si mnohé slibujeme," řekl Roger Summons, vědec z Curiosity týmu. „Je to významný objev, díky němu můžeme zjistit nové informace o chemických rozdílech, které panují na Zemi a na Marsu," dodal.

Vědci dále uvedli, že kromě čichu, „ochutnali" pomocí vozítka přes tři miliardy let starou vodu, která byla uchována taktéž v hoře Cumberland. Výsledky ukazují, že Mars ztratil velké množství vody, než se vytvořilo dostatečně pevné dno pro její udržení, i to ale nestačilo a časem jezera vyschly úplně.

„Budeme pečlivě pracovat na hádankách, které nám tyto zjištění přinesly," řekl John Grotzinger, vědec z Pasadenské univerzity, který se podílí na výzkumu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama