Co skrývá záhada sněžného muže? Vědci odpověděli

Oxford – Sněžný muž patří společně s Lochnesskou příšerou k nejzáhadnějším živočichům planety. Přitahují mnoho záhadologů či vědců. A právě kolem sněžného muže je v posledních dnech rušno, dva vědci zavrhli výzkum Bryane Sykese, který tvrdil, že odhalil tajemství stojící za sněžným mužem.

Umělecká představa yettiho, foto: Philippe Semeria
doporučujeme

V loňském roce přišel Brian Sykes, profesor genetiky z oxfordské univerzity s výsledky jeho dlouholetého výzkumu, kde analyzoval údajné vlasy sněžného muže. Sykes společně se svým týmem dospěl k závěru, že se jedná o velkého křížence ledního a hnědého medvěda, který by prý mohl nadále přežívat v Himalájích.

Dvěma vědcům se ale výsledky nezdály, proto se rozhodli znovu analyzovat vzorek vlasů sněžného muže. Doktoři Ceiridwen Ewards a Ross Barnett přišli s tvrzením, že vlasy jsou pouze srst vzácného medvěda plavého, který obývá horské lesy v Himalájích.

Svůj výzkum prezentovali ve vědeckém magazínu Royal Society. Podle jejich testů se jedná o poddruh medvěda hnědého, jak informoval server BBC. Předchozí výzkumný tým prý špatně určil DNA a chybně si jej přiradil k prastarému medvědu, který na Zemi žil před mnoha lety.

„Medvěd plavý je vzácný poddruh medvěda hnědého. Jejich populace je velmi malá, místní je přezdívají Dzu-teh a už je dlouho spojují s mýtem o sněžném muži," řekli vědci v magazínu Royal Society.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama