Pravák, nebo levák? Vědci zkoumali mravence a nestačili se divit

Londýn - Preference pravé, či levé ruky je u člověka známá, ale u mravenců? Britský vědecký časopis Biology Letters přišel se zjištěním, že běžní mravenci žijící v Evropě mají při zkoumání nového území tendenci zatáčet raději doleva než doprava.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Smysl pro levou či pravou stranu při různé činnosti je dobře známý u lidí a dalších obratlovců, ale u bezobratlovců, jakými jsou mravenci, se o tom moc nevědělo.

Výzkum prý dostatečně dokázal, že mravenci mají sklon k zatáčení doleva, když se ocitnou v cizím prostředí. A to i při respektování dalšího zvyku mravenčích kolonií, kterým je přemisťovat se podél překážek.

Tým vědce Edmunda Hunta z Bristolské univerzity nabízí několik možných vysvětlení. Prvním je, že mravenci používají levé oko k odhalování nebezpečí. "Také platí, že svět mravenců se podobá labyrintu a že držet se jen jednoho směru je velmi dobrá strategie pro to, aby se v něm dalo vyznat," tvrdí vědec.

Věděli jste, že...

Mravenci uzvednou až dvacetinásobek své váhy. Pokud by lidé měli stejnou sílu úměrně své velikosti, zvedali bychom při průměrné váze dospělého muže menší osobní auta.

Hnízda mravenců obsahují kousíčky ztvrdlé pryskyřice, která díky antibakteriálním účinkům chrání mraveniště před nebezpečnými houbami a jinými patogeny.

Existuje více než 10 000 známých druhů mravenců. Průměrná délka jejich života je 45–60 dnů. Mravenci umí přes noc v mraveništi udržet cca 20 °C i když venkovní teploty klesnou na nulu. Každá kolonie mravenců má svůj specifický zápach. Díky tomu poznají narušitele velmi rychle.

Lidé ničí mraveniště úmyslně. Jedná se o náhodné návštěvníky lesa, kteří v touze po poznání mraveniště klacíkem rozrýpají nebo prostě rozkopají. Zvěř ničí mraveniště buď proto, že jsou mravenci jejich potravou, nebo při hledání jiné potravy rozrýváním půdy. Významnými „nepřáteli" mravenišť jsou například prase divoké nebo žluna zelená, píšou lesycr.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

16.09.2019 19:01 Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama