Proč se v obtížných časech rodí méně chlapců? Vědci na to kápli

Londýn - Se záhadou přírody, proč se za války či přírodní katastrofy, rodí daleko méně chlapců než dívek, si experti dlouho lámali hlavu. Nyní snad přišli s vysvětlením, které uveřejnil prestižný časopis Science.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Narozená miminka
doporučujeme

Už dříve vědci Ralph Catalano a Tim Bruckner z kalifornské univerzity v Berkeley doložili, že díky zvýšené úmrtnosti chlapců ještě v děloze jsou pak ti narození zdravější a mají větší šanci dožít se dospělosti.

Nyní se tato dvojice obrátila na finskou bioložku Virpi Lummaaovou, která která digitalizovala seznamy narozených v 18. a 19. století ve Finsku. Chtěli si totiž ověřit další hypotézu, podle níž může být menší procento narozených chlapců paradoxně evoluční výhodou.

Bruckner se domníval, že pokud "křehké" plody nepřežijí těhotenství a narodí se jen ti nejsilnější jedinci, může to mít později vliv na porodnost. Podle něj totiž takoví muži mají více potomků.

Finské záznamy to nakonec potvrdily - vědci našli v letech 1790 až 1870 celkem 16 let, kdy poměr pohlaví klesl dokonce na 79 narozených chlapců na každých 100 dívek. Muži narození v těchto letech ale měli o 12 procent vyšší šanci, že se dožijí dospělosti, než ti z jiných ročníků. Zároveň měli o devět procent více potomků, než muži narození v letech, kdy byl poměr mezi novorozenými kluky a děvčaty vyrovnanější.

Bude to holka, nebo kluk?

Vliv stupně dominance matky na poměr pohlaví u člověka potvrdila Valerie J. Grantová z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu. Zjistila, že pravděpodobnost zplození syna roste spolu se stupněm matčiny dominance. Na základě svých studií navrhla „hypotézu mateřské dominance", podle níž je posun v poměru pohlaví způsoben zvýšenou hladinou testosteronu v krvi dominantních matek, zvýhodňující samčí embrya před samičími. Stupeň matčiny dominance zjišťovala Grantová psychologickými testy zaměřenými na různé aspekty matčiny osobnosti. Na jejích internetových stránkách www.sexratio.com/ si zájemkyně dokonce mohou takový test vyplnit a přibližně odhadnout pohlaví svého budoucího potomka.

Na pohlaví potomka však nemá vliv pouze matka, ale také otec. Jedním z faktorů, které souvisejí s pohlavím potomka, je otcovo povolání. Klíčovou roli hraje, jak se zdá, opět hladina testosteronu. Potvrzuje to výzkum Marianne E. Bernsteinové z USA, která se zabývala vlivem celkové maskulinity otce na pohlaví potomka. Zjistila, že u otců s „typicky mužským povoláním", jako je voják, výkonný ředitel, politik, právník, farmář či teoretický vědec, je pravděpodobnost, že zplodí syna, mnohem vyšší než u otců s „typicky ženským povoláním", jako je herec, sociální pracovník, učitel, knihovník, spisovatel, skladatel, psycholog či umělec.

Řada studií naznačuje, že pohlaví potomka je výrazně ovlivněno i socioekonomickým statusem rodičů. Výsledky studií sice ukázaly, že bohatí rodiče měli více synů než chudí rodiče. Tato závislost však zmizela, když byly vzaty v potaz další faktory ovlivňující pohlaví potomka. Rodičovský socioekonomický status není, jak se zdá, hlavním faktorem ovlivňujícím pohlaví potomka, nicméně není ani úplně zanedbatelný, uvedl casopis.vesmir.cz.

Například u 38 prezidentů USA úřadujících v letech 1789–1976 byl poměr pohlaví vychýlený ve prospěch synů (84 synů, 60 dcer). Podobný výsledek (57 synů, 26 dcer) byl zaznamenán u vysoce hierarchicky postavených hodnostářů mormonské církve. Na druhou stranu u Britů zaměstnaných v osobních službách, jako jsou např. hospodští, barmani, číšníci, hoteloví poslíčci, holiči či osobní sluhové, byl zaznamenán poměr pohlaví významně vychýlený ve prospěch dcer.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

16.09.2019 19:01 Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama