„Pacient nula“ nalezen. Na počátku epidemie eboly bylo hravé batole...

Meliandou (JV Guinea) – Epidemie eboly, která propukla nebývalou silou v západní Africe, si k 17. prosinci vyžádala již 7800 životů a počet nakažených dál roste. Virus dokázal proniknout i do Evropy a USA. Kdo je ale „pacientem nula“?

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

„Viníkem" je podle vědců Emile Ouamouno, dvouletý chlapec, kterého jeho otec Etienne popsal jako hravého. Chlapeček zemřel 6. prosince 2013 ve vesnici Meliandou. Čtyři dny před tím si hrál u stromu, na kterém se usídlila kolonie kalonů. Pak Emile náhle dostal vysoké horečky a zvracel. Jeho sestra Philomene onemocněla 25. prosince 2013, nového roku se již nedožila.

Poté zemřela chlapcova matka a babička. To už byl virus rozšířen v místní komunitě a začal si nekompromisně razit cestu dál. V březnu 2014 lékaři potvrdili, že se jedná o ebolu. V létě nemoc překročila hranice Guineje a rychle se rozšířila do Sierra Leone, Liberie a Nigérie.

Kaloni (příbuzní netopýrů) jsou obvykle v podezření, že přenášejí virus eboly, ale tak jednoduché to není. Kaloni se v západní Africe běžně loví a jedí. Pokud by tedy jejich maso bylo infekční, zajisté by se dospělí nakazili už dříve nebo ve stejnou dobu jako Emile. Chlapec tedy nějak přišel do kontaktu s živými kalony.

Jak informuje BBC, v oblasti v dubnu 2014 prováděli výzkum pracovníci berlínského Institutu Roberta Kocha. Podle nich se virus eboly přenese na člověka tak, že jedinec přijde do přímého kontaktu s kalony, nebo prostě „častým kontaktem s divočinou". Vesnice Meliandou se nenachází uprostřed džungle, tudíž se zdá, že v úvahu připadá jen nákaza od kalonů. Místní přeživší vědcům řekli, že si u vykotlaného stromu děti často hrály.

VIDEO: Ebola - "pacient nula"

Zdroj: YouTube
Témata: Ebola
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět vs covid-19. Odborníci se zamýšlí nad tím, kdo vlastně vyhrává

15.08.2020 13:32 Na konci ledna letošního roku Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii koronaviru…

Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému…

15.08.2020 09:41 Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u…

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama