„Pacient nula“ nalezen. Na počátku epidemie eboly bylo hravé batole...

Meliandou (JV Guinea) – Epidemie eboly, která propukla nebývalou silou v západní Africe, si k 17. prosinci vyžádala již 7800 životů a počet nakažených dál roste. Virus dokázal proniknout i do Evropy a USA. Kdo je ale „pacientem nula“?

Přidejte svůj názor

Ebola, ilustrační fotografie

„Viníkem" je podle vědců Emile Ouamouno, dvouletý chlapec, kterého jeho otec Etienne popsal jako hravého. Chlapeček zemřel 6. prosince 2013 ve vesnici Meliandou. Čtyři dny před tím si hrál u stromu, na kterém se usídlila kolonie kalonů. Pak Emile náhle dostal vysoké horečky a zvracel. Jeho sestra Philomene onemocněla 25. prosince 2013, nového roku se již nedožila.

Poté zemřela chlapcova matka a babička. To už byl virus rozšířen v místní komunitě a začal si nekompromisně razit cestu dál. V březnu 2014 lékaři potvrdili, že se jedná o ebolu. V létě nemoc překročila hranice Guineje a rychle se rozšířila do Sierra Leone, Liberie a Nigérie.

Kaloni (příbuzní netopýrů) jsou obvykle v podezření, že přenášejí virus eboly, ale tak jednoduché to není. Kaloni se v západní Africe běžně loví a jedí. Pokud by tedy jejich maso bylo infekční, zajisté by se dospělí nakazili už dříve nebo ve stejnou dobu jako Emile. Chlapec tedy nějak přišel do kontaktu s živými kalony.

Jak informuje BBC, v oblasti v dubnu 2014 prováděli výzkum pracovníci berlínského Institutu Roberta Kocha. Podle nich se virus eboly přenese na člověka tak, že jedinec přijde do přímého kontaktu s kalony, nebo prostě „častým kontaktem s divočinou". Vesnice Meliandou se nenachází uprostřed džungle, tudíž se zdá, že v úvahu připadá jen nákaza od kalonů. Místní přeživší vědcům řekli, že si u vykotlaného stromu děti často hrály.

VIDEO: Ebola - "pacient nula"

Zdroj: YouTube
Témata: Ebola
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v…

18.03.2019 19:21 Aktualizováno V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje…

Cocoliztli. Nemoc, která vyděsila vědce, vyhubila 80 procent Mexika

17.03.2019 15:27 Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc,…

Vědci objevili nového pavouka, pojmenovali ho po Star Wars

17.03.2019 11:00 Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého.…

Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

17.03.2019 09:50 Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama