Rok 2015 nabídne unikátní podívanou. Co se bude dít na obloze?

Praha - Astronomové, odborníci i laici, si letos přijdou na své. V roce 2015 dojde k zatmění Měsíce a Slunce, budou také výborné podmínky pro pozorování Saturnu. A to není zdaleka vše.

Přidejte svůj názor

Zatmění Měsíce
doporučujeme

Přes Vánoce sníh skryl meteority, které zde loni 9. prosince dopadly. Členové astronomické expedice poté našli 20. prosince u Nové Vsi u Nového Města na Moravě jeden z menších meteoritů. Velmi jasný meteor, takzvaný bolid, začátkem prosince ozářil zejména východní část země a jeho úlomky dopadly na Českomoravské vrchovině.

"Právě dnes probíhá na místě další z hledacích akcí, kterou ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR vede nálezce prvního a zatím jediného meteoritu Tomáš Holenda. Je třeba využít každé chvíle, kdy sníh na chvíli roztál," uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

V březnu nastane částečné zatmění Slunce a v září úplné zatmění Měsíce. Na zatmění Slunce se mohou Češi těšit 20. března a z území ČR bude pozorovatelné jako částečné. Plocha slunečního disku, zakrytého Měsícem, dosáhne maxima v 10:46. V tu dobu bude zakryto více než 70 procent. Půjde o největší zatmění Slunce pozorovatelné v ČR do roku 2026. Úplné zatmění Měsíce se naopak očekává na 28. září brzy ráno.

Letošek nabídne podle něj také vynikající podmínky pro pozorování planet Jupiter a Saturn. Největší planeta Sluneční soustavy Jupiter bude nejlépe vidět v únoru a nejkrásnější planeta této soustavy Saturn v květnu.

Už 22. února ve večerních hodinách se k sobě přiblíží planety Mars a Venuše. Druhé seskupení planet nastane 1. července večer, a to u Venuše a Jupiteru. Třetí seskupení odborníci předpokládají 26. října v ranních hodinách. Kromě Venuše a Jupiteru se v blízkosti objeví i planeta Mars.

Nejznámější meteorický roj roku - srpnové Perseidy - bude v maximu 13. srpna ve 13:00. Roj bude podle Suchana již od poloviny července postupně zvyšovat svoji aktivitu a v ní zůstane až do posledního týdne srpna.

Rok 2015 neušel pozornosti ani u astrologů. "V souvislosti se Satunem budou zajímavé dny v termínu 29.7.2015 – 8.8.2015, kdy se dostane do kvadratury s Jupiterem. Saturn a Jupiter jsou dvě zcela odlišné energie a tak musíme počítat s tím, že zmíněná kvadratura může způsobovat jednání ode zdi ke zdi. Jednou budeme potřebovat a vyžadovat jasnou strukuturu, serióznost a řád, podruhé zase nadbytek, užívání si radostí a velkou míru pozitivity. Snažme se proto o vyváženost," píše mimo jiné astrolog Pavel Hanzal na webu astrolife.cz.

"Na zdraví se více soustřeďme ve dnech 13.9.2015 – 21.9.2015, kdy opozice mezi Jupiterem a Neptunem může nabídnout větší rozmach plísňových onemocnění, jakož i různých ekzémů. Speciálně pozor na konzumaci bílého cukru, bílé mouky a dalších potravin, které pomáhají rozmnožení Candidy ve střevech. Mimo zdravotní tématiky si dávejme pozor na to, co slibujeme, abychom to dokázali opravdu splnit," uvedl astrolog.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama