Tajemství vzniku života na Zemi odhaleno? Vědci z Brna zabodovali

Brno - Otázka, jak vlastně vznikl na Zemi život, trápí vědci od nepaměti. Nyní se zdá, že vědci z Brna svým výzkumem značně přispěli k rozlousknutí tohoto problému. ČTK to dnes řekli výzkumníci Judit a Jiří Šponerovi. A není to poprvé, co čeští experti mají mimořádné výsledky v této oblasti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Na základě experimentů italských kolegů z Říma čeští vědci vypracovali teoretický chemický model, který ukazuje, jak se mohly kombinovat nukleotidy RNA, tedy ribonukleové kyseliny. Kombinování vedlo k novým, stále složitějším a rozmanitějším RNA molekulám, které mohly být základem prvních primitivních forem života schopných další evoluce.

Publikovaná práce je součástí širšího výzkumu. "Cílem je celková hypotéza vývoje od molekuly formamidu k prvním molekulám RNA," uvedla Šponerová. Formamid je jednoduchá organická sloučenina, podle vědců mohla sloužit jako základní kámen pro vytváření větších a komplikovanějších molekul.

Už předchozí studie vzbudila ohlas

Vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd s brněnskými kolegy simulovali energii uvolněnou dopady mimozemských těles pomocí pulsů laserových paprsků na vysoce výkonném laserovém systému Asterix.

Podařilo se jim při tom současně vytvořit základní molekuly pro kódování genetické informace - adenin, guanin, cytosin a uracil. Jde o základní komponenty ribonukleové kyseliny, která je považovaná za první molekulu schopnou uchovat a rozmnožovat genetickou informaci. Je předchůdkyní DNA.

"K syntéze před třemi miliardami let klidně mohlo dojít. Impakty (dopady), kterých bylo hodně, mohly sloužit jako zdroj energie," řekl v prosinci ČTK vedoucí autor studie Svatopluk Civiš.

Podle Šponera je pravděpodobné, že nejjednodušší formy života mohly následně vzniknout normálními chemickými procesy. Podmínky pro ně na Zemi existovaly. Teorie tak představuje alternativu k dalším vědeckým názorům, podle kterých první život přišel na Zemi z vesmíru - například právě na asteroidu.

CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií, jehož hlavním posláním je vybudování významného evropského centra vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky v Brně. CEITEC byl schválen Evropskou komisí 6. června 2011.

Vznikl ze společného projektu 6 nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí za podpory Jihomoravského kraje a města Brna. Jeho nositeli jsou: Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR.

Témata: Vědci | Brno
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama