Galaxie, atlas českých dějin a nanočástice. Akademie věd ocenila tři týmy expertů

Praha - Akademie věd ČR dnes ocenila tři špičkové autorské týmy, které působí v jejích ústavech. Cenu za dlouhodobou popularizaci vědy pak dostala Helena Illnerová, která přes 50 let pracuje ve Fyziologickém ústavu. Je světově uznávanou expertkou na biologické hodiny savců včetně člověka.

Přidejte svůj názor

Věda

Podle Illnerové jde o "fantastické téma", které se velice dobře popularizuje. "Tyto věci lidi zajímají, protože se mohou dozvědět něco o správném životním stylu. Kdybych přednášela kvantovou chemii, dost dobře nevím, jak bych ji přednášela. Ale toto mohu přiblížit na čemkoliv, na myši, syslovi, člověku i řase. Je to v celé přírodě," vysvětlila.

Oceněn byl autorský tým Astronomického ústavu vedený astronomem a astrofyzikem Janem Paloušem. Zabývá se vznikem hvězd a podmínkami, kde mohou vznikat. Další tým pochází z Ústav makromolekulární chemie a vede jej Petr Štěpánek. Vědci studují chování přírodních molekul.

Díky jejich výzkumu mohly být nanočástice pro terapeutické účely testovány s protinádorovými léčivy. Dílem třetího týmu je Akademický atlas českých dějin, který nově s mapami a sondami zachycuje české a československé dějiny. Vytvořil ho tým z Historického ústavu pod vedením historičky Evy Semotanové.

Ceny byly vědcům uděleny za ukončené výsledky excelentního výzkumu, který se orientuje na prospěch společnosti. V letošním roce bylo podáno celkem šest návrhů na ocenění. "Akademie věd rozdělila bohužel jen půl milion korun. V rámci této kategorie nemůžeme dát víc. Vždy stojíme před problémem, jak rozdělit tuto částku mezi oceněné projekty, které mají různě veliké týmy. V letošním případě tam jsou odměny 160 tisíc, 150 tisíc a 190 tisíc korun," řekl předseda AV ČR Jiří Drahoš. Vědci mohou odměnu použít v soukromém životě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama