NASA zveřejnila dosud nejostřejší záběry povrchu Pluta. Podívejte se

Washington - NASA zveřejnila nejnovější a dosud nejostřejší snímky povrchu Pluta. Pořídila je sonda New Horizons, která v červenci kolem trpasličí planety proletěla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sonda New Horizons
doporučujeme

Sonda New Horizons o velikosti piána se v červenci k Plutu přiblížila na nejbližší vzdálenost 12.400 kilometrů. Stala se prvním pozemským aparátem, který trpasličí planetu navštívil za 4,5 miliardy let její existence.

"New Horizons nás uchvátila, když v červenci poslala první sadu obrázků Pluta zblízka. A s další várkou vzácných snímků (zde), které nám vyšle ze své paměti, tento úžas trvá," řekl bývalý astronaut a představitel NASA John Grunsfeld.

Potrvá přibližně rok, než všechny záběry a data ze sondy dorazí. Výzkumníci z NASA podle CNN očekávají, že další várka fotografií by mohla přijít příští týden a ukázat další části planety.

New Horizons musí odolávat v oblasti kolem Pluta velmi náročným podmínkám. Abychom si je dokázali představit, stačí uvést několik informací: Cílová trpasličí planeta se v době průletu sondy nachází ve vzdálenosti 4,8 miliardy kilometrů od Země. Teploty se na Plutu pohybují řádově jen o 50° C nad absolutní nulou, tedy okolo -220° C! Aktuálně se Pluto vzdaluje od Slunce a jeho teplota průběžně klesá, informuje astro.cz. To má mimo jiné i ten důsledek, že v době odsluní (které nastane v srpnu 2113) velmi řídká atmosféra tělesa zamrzne a dopadne na povrch. A protože Pluto je na své protáhlé dráze stále ještě blízko Slunci, sonda jeho atmosféru bude moci zkoumat v její plynné podobě.

Objev Pluta byl výsledkem soustavného hledání 9. planety Sluneční soustavy od konce 18. století, které vyvrcholilo úspěchem amerického astronoma Clyda Tombaugha (1906 - 1997) v lednu a únoru 1930. Tombaugh Pluto zaznamenal již 21. ledna toho roku, ale nové těleso na snímku poznal až při porovnání se snímky z pozdějších únorových nocí, na nichž zpozoroval jeden objekt, který oproti hvězdnému pozadí výrazně mění polohu. Sám byl svým objevem spíše zklamán, neboť astronomové pátrali po mnohem větším tělese, které by vysvětlovalo gravitační poruchy planety Neptun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Který stát zůstane uchráněn před koronavirem nejdéle? Epidemiolog naznačil

03.04.2020 13:02 Tichomořský stát Nauru patří mezi poslední dvacítku zemí, kde ještě nebyl zaznamenán jediný případ…

Kočky mohou přenášet koronavirus, tvrdí Čína. Je to nesmysl, reagují vědci

03.04.2020 12:34 Čína vydala nepodloženou studii o tom, že kočky mohou být přenašeči nemoci COVID-19. Samotné kočky,…

Koronavirus se po světě zřejmě šířil už loni. Nikdo o něm nevěděl,…

02.04.2020 22:04 Aktualizováno Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Plíce kuřáka jsou náchylné k infekcím včetně koronaviru

02.04.2020 17:26 Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy