Pluto dále fascinuje: Na povrchu NASA našla něco neobvyklého

Washington – Sonda New Horizons pokračuje v posílání dat získaných během svého průletu okolo Pluta a vědci se nestačí divit. Zatím poslední snímky naznačují, že se na povrchu ledové trpasličí planety nachází zmrzlé jezero. Informoval o tom server Science Alert.

Přidejte svůj názor

Planeta Pluto zachycená sondou New Horizons, ilustrační fotografie
doporučujeme

Detailní prohlížení snímků zaslaných sondou New Horizons odhalilo útvar, který podle vědců jasně připomíná jezero. Domnívají se, že se kdysi jednalo o jezero tekutého dusíku, který následně zmrzl.

To je v souladu s prohlášením Alana Sterna, vrchního vyšetřovatele New Horizons, podle kterého kdysi na Plutu existovaly látky v kapalném stavu.

V současnosti se průměrné teploty na Plutu pohybují okolo -229 stupňů Celsia, ale podle serveru tomu tak v minulosti být nemuselo. Pluto oběhne okolo Slunce jednou za 248 let a v průběhu tohoto oběhu mění úhel, pod kterým kolem Slunce obíhá. V důsledku toho podle NASA dochází k extrémním změnám atmosférického tlaku, které v minulosti mohly vést k vyšším teplotám.

Kdysi tak na Plutu mohly být tekoucí řeky a jezera. Naposledy se tak ale podle vědců stalo před 800 tisíci lety a jelikož se v současnosti Pluto nachází v mezidobí těchto atmosférických změn, dalšího podobného úkazu se zřejmě jen tak nedočkáme.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři…

09.04.2020 00:00 Aktualizováno V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na…

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

09.04.2020 00:00 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

08.04.2020 22:15 Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk…

Kočky je lepší izolovat doma, radí veterináři. Venku se mohou nakazit…

08.04.2020 21:48 Veterináři doporučili majitelům koček, aby své domácí mazlíčky nenechali pobíhat venku a raději je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy