Existence mimozemšťanů jako vědecký fakt? Možná je nalezneme i ve Sluneční soustavě

Londýn – Stále a znovu se lidé při pohledu na noční oblohu ptají, zda jsme ve vesmíru sami. Doktor Simon Foster, solární fyzik z Královské univerzity v Londýně, se domnívá, že by se v budoucnu existence mimozemského života mohla stát obecně přijímanou vědeckou teorií. Informoval o tom deník The Telegraph.

Exoplaneta 40307g, ilustrační fotografie
doporučujeme

Foster vysvětluje, že z astrobiologie se již stal uznávaný vědecký obor. „I když se nám Země jeví jako nádherná, ve skutečnosti v obrovském vesmíru není ničím speciálním. A tedy – pokud život může existovat tady, není důvod, proč by nemohl existovat i jinde ve vesmíru," vysvětluje.

Podotýká, že je možné, že život existuje i v rámci naší Sluneční soustavy, jen jsme jej zatím nebyli schopni nalézt. Foster dále uvádí, že ačkoliv může mimozemský život mít mnoho exotických podob, nejjednodušší je se při jeho hledání soustředit na místa, která mají podobné podmínky, jako Země.

„To znamená hledání tekuté vody," tvrdí a dodává, že právě proto se vědci při svém hledání potenciálních obyvatelných planet soustředí na takové planety, které jsou od své hvězdy vzdáleny v ideální vzdálenosti, která by umožnila existenci vody v kapalném stavu.

Jednou z takovýchto planet je přitom krom Země i náš rudý soused, Mars. Jak Foster připomíná, v roce 2015 byla na Marsu nalezena tekoucí voda a v atmosféře vědci objevili stopy metanu, který mimo jiné produkují i živé organizmy. Nevylučuje proto, že by se na Marsu mohl nacházet život v podobě bakterií. Dalším kandidátem na přítomnost života v rámci Sluneční soustavy je Jupiterův měsíc Europa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé možná měli tajemného předka. Dosud o něm nikdo nevěděl

15.08.2020 21:52 Nová studie zaměřená na neandrtálce a denisovany odhalila, že pravděpodobně existuje ještě jiný…

Vědci se zaměřili na studium rakoviny. Zjistili, že k úspěšné léčbě stačí…

15.08.2020 20:42 Rakovina prsu je nejčastějším onemocněním žen a celosvětově její výskyt stále stoupá. V České…

Svět vs covid-19. Odborníci se zamýšlí nad tím, kdo vlastně vyhrává

15.08.2020 13:32 Na konci ledna letošního roku Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii koronaviru…

Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému…

15.08.2020 09:41 Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama