Bude Pluto opět planetou? Sonda New Horizons zjistila unikátní jev

Už deset let je Pluto označována za trpasličí planetu. To by se ale opět mohlo brzy změnit, nové poznatky, které získala sonda New Horizons ukazuji, že je s Plutem něco v nepořádku.

Planeta Pluto zachycená sondou New Horizons
doporučujeme

Nová data, která na Zemi poslala sonda New Horizons ukazují zajímavé interakce se slunečním větrem, které vědci neviděli u žádného jiného objektu ve sluneční soustavě. Takové působení by prý bylo více charakteristické pro planety jako Mars nebo Venuše, u Pluta to bylo veliké překvapení.

Sluneční vítr je proud částic, který každou vteřinu vychází ze Slunce, do soustavy pak letí rychlostí zhruba 160 milionů kilometrů za hodinu, jak informoval server sciencealert.com. Různě pak interagují na tělesa a planety, díky tomu můžou vědci změřit složení plynu, nebo gravitaci těchto těles.

Když větry letí k Marsu, tak už jsou gravitací planety ovlivněny ještě před vstupem do atmosféry. A jelikož je Pluto trpasličí planeta, předpokládalo se, že bude mít velmi malý vliv na sluneční větry, jenže opak byl pravdou.

Větry jsou výrazně ovlivněny, když se blíží k Plutu, ale pouze když se blíží k povrchu, takže se chovají jako by byly kolem komety. Takže z toho vědci vyvodili, že je Pluto hybridem trpasličí planety a komety, co to přesně znamená, zatím nikdo neví.

"Je to úplně nový mezistupeň. Není to planeta, není to kometa," řekl astrofyzik David J. McComas z univerzity v Princetonu. Dohady o tom, jestli je to planeta, nebo není, by mohly ustat, protože tyto výsledky ukázaly, že Pluto je zcela unikátní těleso ve sluneční soustavě a je mnohem více chladnější, než se předpokládalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy…

01.12.2020 10:17 Významný krok k pochopení příčin závažné poruchy růstu udělal tým, jehož součástí jsou i čeští…

VIDEO: Nad Japonskem prolétl meteor, byl jasný jako Měsíc v úplňku

01.12.2020 07:46 Nad Japonskem v neděli zazářil meteor, jehož jas dosahoval intenzity Měsíce v úplňku. Záběry…

Mutace koronaviru: Jak se covid přenesl ze zvířete na člověka?

30.11.2020 12:29 Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama