Poletí lidé opět na Měsíc? Objevené tunely přinášejí šanci

West Lafayette - Měsíc by se v budoucnosti mohl stát hlavním místem pro cestování do vesmíru, umožnit by to měly i úkryty, které NASA plánuje vytvořit v tunelech pod povrchem. Sonda GRAIL ukázala, že by se tyto tunely mohly využít i pro celé milionové město.

Přidejte svůj názor

Měsíc
doporučujeme

Zatím to zní jako něco ze sci-fi filmu, ale skutečnost nemusí být tak daleko, minimálně při použití jako úkryt před kosmickým zářením a pádem meteoritů. Tunely jsou totiž i velmi stabilní, jak ukázala analýza.

Vědci už našli dvě ideální jeskyně, které by mohly sloužit astronautům, kteří by se vydali na dlouhodobé cesty. Tyto jeskyně jsou ve skutečnosti bývalé lávové tunely, o těch už se ví několik let. Sonda GRAIL dokázala najít desítky podobných jeskyní a tunelů. Ty menší by se například mohly využívat jako skladiště, jak informoval server space.com.

Co ale vědce překvapilo, že tyto jeskyně jsou perfektně stabilní, i přes svou velikost. Dosahují šířky až pět kilometrů a výšky tří, takže by se do nich mohlo vlézt i mnohamilionové město.

Tyto tunely dávají možnost k bližšímu průzkumu, a k tomu se nejlépe hodí člověk. Dočkáme se tedy po více než 40 letech lidské nohy na Měsíci? Bude záležet na výsledcích robotické sondy, která se brzy do tunelů vydá.

Loading...
Témata: Vesmír, Měsíc
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krávy a globální oteplování? Vědci přišli na to, jak zachránit planetu

23.07.2019 14:58 Letošní vedra upozornila řadu lidí na čím dál palčivější problém globálního oteplování. Mezi…

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama