Umírající hvězdy jsou klíč k životu ve vesmíru? Toto zjistili vědci

New York - Hledání mimozemského života je zase o krůček pozitivnější. Astronomové z Cornellovi univerzity v New Yorku zjistili co se stane se vzdálenými planetami, když velké hvězdy jako třeba naše Slunce začne umírat.

Slunce
doporučujeme

Jejich velikost se mnohokrát zvětší, čímž by se mohly zahřát zmrzlé planety a proměnit je v ráj pro život. "Když hvězda stárne, tak se rozjasňuje a s tím se posunuje i ideální obytná oblast, to dodává druhý dech vzdálenějším planetám," řekl Ramses M. Ramirez z institutu Carla Sagana.

Například měsíce Jupiteru a Saturnu se mohou za 5 miliard let proměnit v obyvatelné, jakmile naše Slunce odejde do "důchodu". V té době už bychom měli být přemístěni, protože planetu Zemi sežehnou paprsky naší hvězdy.

"Ze Země se stane pustina, Slunce bude téměř na naši oběžné dráze, takže ano, bude tu šílené horko," řekla Lisa Kalteneggerová serveru space.com. To bude právě dávat šanci ledovým světům.

I na Zemi byly nalezeny v hloubce 800 metrů pod antarktickým ledem mikrobiální systémy, které si v té zimě vesele žily vlastním životem. To vše se ale bude dít až za 5 miliard let, takže času na zkoumání naší soustavy bude ještě opravdu hodně.

Studie se zaměřovala na jiné hvězdy ve vesmíru. které umírají už nyní a chtěli určit potenciální zmrzlé světy, kde by se mohl probudit život. Obvykle se hledají planety s normálním stářím hvězd, vědci ale naznačují, že by se mělo hledat i u starých hvězd, u kterých se posune obyvatelná zóna.

Tím se samozřejmě otevírají další stovky a tisíce možných míst se životem. Sami vědci z Cornellovi univerzity objevili v okruhu 100 světelných let od Slunce, celkem 23 obřích červených hvězd, které brzy umřou a vrátí se ve své ještě větší verzi.

"V daleké budoucnosti by se tyto světy mohly stát obytné po miliardy let, nebo dokonce už se tam tvoří život podobně jako na Zemi. Je to velmi optimistické ohledně šancí na život v dlouhodobém horizontu," dodala Kalteneggerová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy…

01.12.2020 10:17 Významný krok k pochopení příčin závažné poruchy růstu udělal tým, jehož součástí jsou i čeští…

VIDEO: Nad Japonskem prolétl meteor, byl jasný jako Měsíc v úplňku

01.12.2020 07:46 Nad Japonskem v neděli zazářil meteor, jehož jas dosahoval intenzity Měsíce v úplňku. Záběry…

Mutace koronaviru: Jak se covid přenesl ze zvířete na člověka?

30.11.2020 12:29 Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama