Nová naděje pro pacienty v kómatu: Vědci zjistí, zda se vzbudí

Kodaň/Washington – Snad nejhorším aspektem blízké osoby, která upadla do kómatu, je pro příbuzné otázka, zda se vůbec někdy probudí. Nyní vědci tvrdí, že našli způsob, jak tuto otázku alespoň částečně zodpovědět. Více informací přinesl server Science Alert.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Jak server vysvětluje, obecná diagnostika lidí v kómatu je velmi problematická, protože každý lidský mozek je jiný. Nový výzkum ale tvrdí, že dokáže zjistit, nakolik pacient vnímá, a dokonce odhalí, zda je tu pravděpodobnost, že se probudí.

Tento způsob využívá Pozitronové emisní tomografie (PET), lékařské zobrazovací metody, která dokáže sledovat mozkovou aktivitu; v tomto případě sleduje, jak mozkové buňky pohlcují cukr. Již nyní se tato metoda v nemocnicích používá k tomu, aby se oddělili pacienti v těžkém kómatu od těch, kteří jsou ve vegetativním stavu s částečným vědomím.

Vědci ale nyní pod vedením Rona Kuperse z Koadňské a Yaleovy univerzity zjistili, že tato metoda také dokáže přesně předpovědět, zda se pacient vzbudí.

„Zjednodušeně řečeno, náš tým zjistil, že pro udržení vědomí po úrazu mozku existuje minimální hladina energie," vysvětluje Kupers. Tuto hladinu lékaři měří právě pomocí monitorování metabolismu cukru.

Lékaři svůj výzkum provedli na vzorku 131 pacientů a úspěšnost jejich predikce byla 94 %. Zjistili, že pacienti, jejichž mozky vykazovaly méně než 42 % běžné mozkové aktivity se po roce neprobudili; ti, jejichž mozková aktivita byla nad touto hranicí, se do roka vzbudili.

Jak server podotýká, studia již byla ověřena a objevila se v lékařském magazínu Current Biology; i tak je ale nyní důležité, aby se další vědecké týmy pokusily tuto metodu zopakovat a ověřit tak její přesnost, jelikož použitý vzorek nebyl příliš velký.

I tak se ale jedná o důležitý krok, který by v budoucnu mohl lidem dát naději, že se přesněji dozví, jak na tom jejich blízcí v kómatu jsou.

Témata: zdraví | lékaři | Vědci
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANALÝZA: Jak vyvinout vakcínu za rok? Vědcům stačí štěstí, Ebola a šimpanz…

04.12.2020 22:00 Aktualizováno Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako…

Čeští vědci vyvinuli "anticovid papír". Likviduje viry, bakterie a kvasinky

04.12.2020 09:16 Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili…

Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci…

02.12.2020 15:38 Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů,…

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama