Starověký masový hrob by mohl vyřešit záhadu z Bible

Jeruzalém – Jedna z největších biblických záhad se možná brzy vyřeší. Archeologové údajně našli hřbitov patřící Pelištejcům, kde mají být ostatky zhruba 200 lidí. Jejich hanlivé označení lidí, kteří falšují historii, by mohlo být úplně jinak.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci řekli, že ostatky, které našli, neodpovídaly popisu Pelištejců neboli Filištínů. Pohřbeni byli totiž se šperky a vonnými oleji. Díky tomu by se mohlo přehodnotit používání slova „Filištín", které má odkazovat na vychytralé a potměšilé lidi. A hlavně osoby, kterým jsou lhostejné kulturní a umělecké hodnoty.

Právě díky údajnému nezájmu o kulturu a umění se začalo takovým lidem říkat Filištíni. Když ale nyní objevily ostatky se šperky a vonnými oleji, mohlo by to změnit historii tohoto nesemitského národa z biblické starověké Palestiny.

„Po desetiletí jsme mohli studovat jen věci, které Pelištejci po sobě zanechali, nyní ale máme přímo ostatky národa," řekl Daniel M. Master, jeden z vedoucích výkopových prací. „Jsme velmi blízko odhalení tajemství jejich původu," dodal.

V Bibli jsou Pelištejci líčeni jako úhlavní nepřátelé starověkých Izraelitů. Mělo se jednat o národ, který se usadil v dnešním pásmu Gazy a měl spojit pět velkých měst do jednoho státu. Nejznámější Filištín byl Goliáš, kterého zabil král David.

Unikátní je také to, že archeologové museli celou dobu držet jazyk za zuby, aby nepřilákali ortodoxní židovské demonstranty, kteří by se mohli dožadovat zastavení vykopávek kvůli porušení náboženství. V minulosti už se to několikrát stalo.

Archeologové a bibličtí učenci dlouho dobu věřili, že Pelištejci přišli z egejské oblasti, a to díky nalezené keramice z filištínských vykopávek. Neví ale kde přesně, mluví se o pevninském Řecku, ostrovech Kréta a Kypr, nebo dokonce o Anatolii, která leží v dnešním Turecku.

Kosti Pelištějců by na tuhle otázku mohly odpovědět. Podle izraelského odborníka na starověké období, se jedná o velmi významný objev, jak píše server Indenpendent.co.uk.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama