Budoucnost lidstva? Číňané se chystají přepsat DNA

Peking – Lidské DNA je zdrojem mnoha tajemství a pro vědce a lékaře znamená příslib netušených možností. Tým čínských vědců se nyní chystá zajít zatím nejdále – ve snaze vyléčit lidem rakovinu chtějí zkusit lidem přepsat DNA. Více informací uvedl britský deník The Guardian.

DNA, ilustrační fotografie
doporučujeme

Technika známá pod názvem Crispr, která umožňuje revoluční zásahy do genomu, je známá již déle, čínští vědci ze Západočínské nemocnice Sečuánské univerzity ji chtějí poprvé použít u lidských pacientů.

Crispr je unikátní technika, za pomocí které jsou vědci schopni najít, vyříznou a přepsat určité konkrétní části DNA. K tomu slouží speciálně naprogramovaný enzym Cas9. Díky této metodě vědci například změnili barvu srsti myší nebo vytvořili komáry, kteří nemohou přenášet malárii.

Tým by chtěl v srpnu začít techniku používat pro léčení pacientů, kteří mají rakovinu plic a u kterých jinak již není naděje na vyléčení. Díky Crispru by lékaři měli být schopni upravit imunitní buňky pacientů tak, aby bojovaly proti rakovině.

Deník upozorňuje, že ohledně úprav genomu u lidí panují obavy z možných etických důsledků. Zejména jde o obavy z úprav, které by následně byly přenášeny i na další lidské generace. To se ale tohoto výzkumu netýká.

Použití Crispru na lidi již bylo schváleno také ve Spojených státech, ale jak deník podotýká, pokud se čínským vědcům podaří začít včas, stanou se skutečně prvními, kteří tuto metodu na lidi použijí.

Témata: Vědci | DNA | rakovina
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANALÝZA: Jak vyvinout vakcínu za rok? Vědcům stačí štěstí, Ebola a šimpanz…

04.12.2020 22:00 Aktualizováno Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako…

Čeští vědci vyvinuli "anticovid papír". Likviduje viry, bakterie a kvasinky

04.12.2020 09:16 Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili…

Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci…

02.12.2020 15:38 Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů,…

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama