Chemtrails je paranoidní fantazie. Vědci se ve velkém pustili do konspirátorů

V odborném časopise vyšla první studie, která se zabývala pojmem “chemtrails”, což je vlastně myšlenka, že organizace a vlády tajně shazují z letadel chemikálie na občany. A pro konspirátory nedopadla vůbec dobře, nebyl nalezen jediný důkaz.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci zjistili, že neexistuje důkaz o velkém měřítku chemického postřiku, aniž bychom o tom věděli. Dospěli k závěru, že ony stopy, které vidíme na obloze, se dají vysvětlit vědecky. Jedná se o vodní páru, jak informuje server Science Alert.

I přesto, že nikdy neexistovaly spolehlivé důkazy o chemtrails, jedná se i tak o jednu z nejvíce rozšířených konspiračních teorií, na kterou lidé věří. Stopy za letadly ale nejsou nebezpečné, jedná se o tzv. kondenzační stopy, které jsou tvořeny drobnými kapkami vody, ta vzniká díky promíchání chladného vzduchu s horkými zplodinami.

Mezinárodní průzkum ukázal, že na chemtrails věří 17 procent lidí. Aby se tohle číslo zmenšilo, vědci z Kalifornské univerzity oslovili celkem 77 odborníků, kteří někdy pracovali v oboru, který má nějaké dočinění s atmosférou.

Z celé skupiny jich 76 odpovědělo, že nikdy nenarazili na něco, co by mohlo prokázat, že vlády a organizace stříkají na občany chemikálie. Poslední 77. vědec jednou narazil na vysokou hladinu barya v atmosféře v místech, kde být neměla.

Dále jim bylo ukázány čtyři obrázky, které jsou obecně známé jako důkazy chemtrails. Všichni uvedli, že se jedná o běžné kondenzační stopy. Samotný tým vědců připouští, že to neovlivní názor každého, ale doufají, že to poskytne dostatečný vědecký pohled na celou věc.

"Cítil jsem, že je důležité konečně ukázat, co si skuteční odborníci myslí o chemtrails," řekl spoluautor Ken Caldeira. "Možná nepřesvědčíme konspirátory, že to je pouze jejich paranoidní fantazie, ale snad jejich přátelé budou akceptovat fakta černé na bílém," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

09.07.2020 15:03 Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy