Chemtrails je jen konspirační teorie? Vědci vyvrátili mýtus, jeden ale něco prozradil

Sacramento - Jedním z fenoménů konspiračních teoretiků je práškování letadly nebezpečnými chemikáliemi. Existenci takzvaných chemtrails ale vyvrací desítky amerických vědců ve studii, kterou zveřejnil časopis Environmental Research Letters

Věda
doporučujeme

Řada lidí věří, že tajné vládní projekty stojí za úmyslným leteckým rozprašováním chemických látek, které mají působit na lidské organismy nebo na psychiku.

Vědci se ale rozhodli tento mýtus vyvrátit. Odborníci z vědeckých institucí jako je Kalifornská univerzita v Irvine nebo Carnegieho vědecký institut analyzovali prvky v atmosféře a na základě výsledků vytvořili odbornou práci, jejíž hlavní částí je anketa mezi 77 atmosférickými chemiky.

Všichni experti byli dotázáni, zda mají nějaké důkazy o tom, že by chemtrails skutečně existovaly a zda pozorují, že se nad našimi hlavami děje něco divného. 76 vědců se shodlo, že tvrzení o tajných vládních projektech jsou neprůkazná.

Podotkli například, že kondenzační stopy za letadly a daší jevy konspirátory mylně označující za chemtrails lze vysvětlit bez konspiračních teorií. Jeden vědec ale tvrdí něco jiného. Uvedl, že se v jednom případě setkal s vysokou hladinou barya v atmosféře. A to konkrétně tam, kde podle něj být neměla. I přesto to ale nestačí na to, aby bylo skutečně možné hovořit o látkách, které vláda rozprašuje letadly za účelem manipulace s lidským zdravým či vědomím.

Témata: Vědci
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Singapurští vědci testují metodu získávání energie ze stínu

10.07.2020 08:38 Vědci v Singapuru doufají, že se jim podaří zdokonalit novou metodu získávání energie ze stínu,…

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy