Unikátní objev: Vědci pravděpodobně zhlédli zrození černé díry

Columbus - Poprvé v historii mohl být tým astronomů být svědkem zrození černé díry, která se nachází zhruba 20 miliónů světelných let od Země. Vědci si dlouhá léta mysleli, že se černé díry tvoří zhroucením obří hvězdy a nová data z Hubblova kosmického teleskopu by právě tuto hypotézu mohla potvrdit. Server SicentistAlert přináší nejnovější informace o zcela unikátním objevu.

Černá díra, ilustrační foto
doporučujeme

Vědecký tým, vedený Christopherem Kochankem z university v Ohiu objevil, že to, co se zdá být nově vznikající černou dírou, má podobné prvky jako červený nadobr známý také jako hvězda N6946-BH1. Podobné prvky mohl porovnat díky nashromážděným údajům z Hubblova teleskopu, který tuto hvězdu pozoroval.

Hvězda N6946-BH1, která má zhruba 25krát větší hmotnost než naše Slunce, byla pozorována už v roce 2004. Od té doby se na ní Hubblův teleskop zaměřil a zkoumal její činnost. Po prozkoumání údajů z teleskopu Kochankův tým zjistil, že se hvězda v roce 2009 rozhořela natolik, že byla asi milionkrát jasnější než naše Slunce.

Nové pozorování Hubblova teleskopu pak naznačuje, že právě toto rozhoření by mohlo spustit zrod černé díry. Hypotéza je tedy taková, že hvězda N6946-BH1 se mohla v posledních letech zhroutit, protože po záblesku z roku 2009 začala vyzařovat jaderné částice neutrino, které vznikají při jaderných reakcích.

Tento jev by pak vyvolal pokles hvězdy, elektrony by se připojily k vodíkovým iontům, které putují kolem hvězdy, což je proces, který může nakonec vést ke zrodu černé díry.

Zdroj: YouTube

V případě, že je tento scénář správný, podařilo se tak Hubblovu teleskopu zachytit vůbec první zrod černé díry v historii. Samozřejmě je zapotřebí dalšího zkoumaní a Kochankův tým bude muset zvážit také další možnosti vzniku černé díry jako je fúze s jinou hvězdou, nebo zda Hubblův teleskop neovlivnil závoj vesmírného prachu.

K urychlení celého výzkumu tým plánuje další pozorování hvězdy, ke kterému použije vysoce výkonných dalekohledů NASA a shromáždí tak potřebná data k tomu, aby svojí teorii zrodu černých děr potvrdil nebo vyvrátil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět vs covid-19. Odborníci se zamýšlí nad tím, kdo vlastně vyhrává

15.08.2020 13:32 Na konci ledna letošního roku Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii koronaviru…

Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému…

15.08.2020 09:41 Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u…

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama