Převratný vědecký objev: Kanibalismem můžete získat vzpomínky snědeného

Lansing (USA) - Ačkoliv je kanibalismus jeden z nejtěžších zločinů moderní společnosti, má i své "pozitivní" stránky. Na jednu z nich přišel americký biolog, který zjistil, že pokud sní jeden červ druhého, získá jeho vzpomínky.

Přidejte svůj názor

DNA, ilustrační fotografie

Biolog James McConnell z univerzity v Michiganu se zaměřil na chování ploštěnců, bezobratlých tvorů připomínajících červy. Potvrdil například, že mají výjimečné regenerační schopnosti, které by jim mohli lidé jen závidět.

Ploštěnci si umějí nechat dorůst celou řadu orgánů a dokonce i hlavu. McConnell proto zkoušel, z jak malých kousků se tvorové dokáží zregenerovat, a zjistil, že ploštěnci dorostou do plné velikosti, i když je rozkrájíte na 279 kusů. Není bez zajímavosti, že ploštěnec měří zhruba jeden centimetr.

Biolog ale zašel ve svých výzkumech ještě dál a zjišťoval, jestli se u ploštěnců přenáší pamět. Naučil proto jednoho z nich reagovat na elektrošoky a světlo. Následně nechal vycvičeného ploštěnce sežrat jiným a zjistil, že kanibal reaguje na podněty stejně, jako ten, který skončil v jeho "žaludku". A to i přesto, že ploštěnec-kanibal dříve s těmito podněty do styku nepřišel.

Bohužel se tento pokus zatím nepovedlo zopakovat. Metody, které McConnell použil, jsou nesmírně složité, a ostatní vědecké týmy jdoucí v jeho stopách zatím selhaly. Vyvstávají proto pochybnosti, zda vědec neudělal nějakou chybu či zda nešlo jen o šťastnou náhodu.

Biolog výsledky svého bádání publikoval na stránkách Americké psychologické asociace apa.org.

Témata: Vědci | kanibalismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řezal hlavy psům a držel je naživu. Je nejodpornější oceněný pokus v…

18.03.2019 19:21 Aktualizováno V komunistickém Sovětském svazu proběhla řada výzkumů. Některé z nich probíhaly v režii Sergeje…

Cocoliztli. Nemoc, která vyděsila vědce, vyhubila 80 procent Mexika

17.03.2019 15:27 Na dvanáct milionů domorodců zabila v polovině 16. století na jihu dnešního Mexika záhadná nemoc,…

Vědci objevili nového pavouka, pojmenovali ho po Star Wars

17.03.2019 11:00 Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého.…

Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

17.03.2019 09:50 Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama