Všechny nás zabije asteroid, varuje Hawking lidstvo. Vědci už hledají způsob, jak tomu zabránit

Londýn – Světoznámý vědec a profesor Stephen Hawking varuje před ničivou zkázou, která Zemi hrozí. Poukazuje, že Zemi s velkou pravděpodobností jednoho dne zničí asteroid.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

371

Známý fyzik uvedl, že jednou z největších hrozeb pro lidstvo a zkázu veškerého života na planetě, jsou asteroidy, které létají vesmírem. Ve svém projevu ve videu, které vytvořilo globální hnutí Den asteroidu (Asteroid Day) Hawking řekl: „Jednou z největších hrozeb pro inteligentní život v našem vesmíru je kolize asteroidu s obydlenou planetou. Pravděpodobnost, že se to stane, je velmi vysoká."

Hnutí Asteroid Day chce více rozvíjet způsoby, jak účinně vychylovat asteroidy, které se dostanou do kolizního kurzu se Zemí, a jak identifikovat všechny neznámé asteroidy létající vemírem, které by nás mohly ohrozit.

NASA a další vesmírné agentury už v tuto chvíli sledují tisíce asteroidů, přesto však znají jen zlomek z obrovského množství objektů, které létají vesmírem.

Astronom Patrick Michel dodal: „Známe pouze asi 15 nebo 20 procent objektů, které jsou větší než několik set metrů. Pokud by tyto objekty dopadly na Zemi, mohou způsobit škodu nejen v konkrétních zemích, ale dokonce na celých kontinentech."

Navzdory tomu, co bývá vykreslováno v hollywoodských trhácích, v současné době neexistuje žádný osvědčený způsob, jak zasáhnout proti asteroidu, který by se dostal na kolizní dráhu s naší planetou.

Existuje ale celá řada nápadů, jako například vyslat kosmickou loď, která by mohla využít vlastní gravitaci, aby objekt vychýlila mimo kurs. Možnost vyslat k asteroidu jaderné zbraně, které by ho zničily, je pak prý naprosto nereálná, neboť by vznikly tisíce menších fragmentů, které by se dále řítily k zemi a které by zasáhly mnohem větší oblast.

„Čím více se dozvíme o všech těchto objektech, tím více budeme schopni zabránit jejich dopadu, který by pro nás byl nebezpečný," domnívá se astronomka Carolyn Shoemakerová.

NASA říká, že pozorně asteroidy sleduje. Ujišťuje také, že po dobu nejméně 100 let žádný nebezpečný objekt na povrch Země nedopadne.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama