O konci světa se dozví 12 vyvolených. Zbytek lidstva bude odkázán na vědce

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) má k dispozici plán pro možný konec světa. Ve chvíli, kdy se bude k Zemi blížit asteroid schopný vyhladit lidstvo, obdrží 12 vědců zprávu o hrozícím nebezpečí. A ti budou muset spolu s dalšími odborníky zachránit vše živé na naší planetě.

Ilustrační foto

Asteroid, Drtivý dopad nebo Armageddon. Nejen tyto katastrofické filmy a seriály se zabývají velmi oblíbenou tématikou, kterou je konec světa zapřičiněný blížícím se asteroidem. Ačkoliv na to jde každý z hollywoodských trháků po svém, ve většine případů jsou daleko od reality. Jak by ve skutečnosti probíhal scénář, který má zabránit zániku lidstva?

Pracovník NASA Lindley Johnson celý proces popsal pro server Mashable. Na začátku pracovního scénáře podle něj stojí zpráva o hrozícím nebezpečí, kterou obdrží maximálně 12 vybraných vědců. Ti začnou zkoumat objekt zachycený jedním z teleskopů mapujících mezihvězdný prostor a pokud potvrdí, že se asteroid opravdu řítí na planetu Zemi, bude nám odhadem zbývat pouze několik dní do ničivé srážky.

Poté, co vědci propočítají velikost a trajektorii vesmírného objektu, odešlou zprávu do Bílého domu, který vydá oficiánlní prohlášení pro veřejnost. Tou dobou už zřejmě ale lidé budou vědět, že se něco děje. Informace může prosáknout do médií a objektu si může všimnout i spousta amatérských astronomů.

Jak nalézt asteroid víme. Co dál?

Nalezení takového objektu je ale pouze prvním krokem. Tím druhým, a neméně důležitým, je tento objekt zničit nebo odklonit z dráhy tak, aby se Zemi zcela vyhnul. Na to už ale NASA plán nemá.

Ačkoliv v minulosti došlo k pádům velkých meteoriů na naši planetu, v novodobé historii se nic takového nestalo a odborníci nepředpokládají, že bychom byli bezprostředně oheoženi. Přesto toto riziko zcela vyloučit nelze a vesmírné organizace se proto snaží nalézt řešení, které by lidstvo zachránilo.

Spekuluje se například o laseru, který by dokázel asteroid odklonit z jeho trajektorie. Teoreticky je také možné asteroid zničit či odklonit, například nárezem cizího tělesa, vše je ale pouze hypotetické a není jisté, že by něco takového mohlo fungovat.

Psali jsme:  

Spasí nás Asgardia?

V souvislosti s hrozbou v podobě asteroidu se v posledních dnech hovoří i o novém vesmírném "národu" Asgardianů. Za ním stojí vědci z Mezinárodního vesmírného výzkumného centra (Aerospace International Research Centre) ve Vídni, kteří dali dohromady tým vědců, právníků, filosofů a podnikatelů.

"Podstatou Asgardie je zachování míru ve vesmíru a využití snah o předcházení konfliktů na Zemi ve vesmírném prostředí," uvedl na nedávné konferenci zakladatel projektu Dr. Igor Ashurbeyli.

Ashurbeyli se dlouhodobě podílí na spolupráci s OSN, kde figuruje jako konzultant pro případ kontaktu Země s asteroidem. A právě tomu by měl jeho nový národ umět v budoucnu zabránit. 

Podle statistik NASA dopadne každý den na zem několik desítek tun asteroidů. Drtivá většina z nich je tak malých, že shoří v atmosféře, nebo nenapáchají žádné škody. Pokud by ale na Zemi mířil opravdu velký kus vesmírného kamene, nastal by problém. 

Asgardiané budou mít proto mimo jiné jako jeden ze stěžejních úkolů za cíl této případně srážce zabránit. Podle vědce by tomu mohla napomoci vesmírná stanice Asgardianů, z níž by se uskutečňovaly všechny potřebné operace. Zároveň by měla být dostatečně velká na to, aby pojmula velké množství lidí ze Země, kteří by byli v případě katastrofy schopni znovu osídlit naši či jinou planetu.

Sám Ashubeyli ale tvrdí, že riziko srážky Země s asteroidem nelze brát na lehkou váhu. Jako příklad uvádí Čeljabinský meteorit, jehož exploze 15. února 2013 v okolí ruského Čeljabinsku uvolnila třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou.

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama