Revoluce v medicíně? Lékaři nahradili popálenou kůži rybími šupinami

Brasilia – Šestatřicetiletá Brazilka Maria Ines Candido de Silva trpěla obrovskými bolestmi. Po pracovním úrazu, při kterém ji těžce zranil výbuch plynového vařiče, jí na těle zůstaly bolestivé popáleniny druhého stupně. Léčivé masti jí nepomohly. Lékaři proto vyzkoušeli zcela novou formu léčby – a měli úspěch.

Lékaři
doporučujeme

Podle serveru Daily Mail měla Maria popáleniny na krku, rukách i tváři. Lékaři se proto rozhodli, že na ní vyzkouší nový druh léčby. „Byla jsem v naprosté agónii a zoufale jsem toužila po čemkoliv, co by zmírnilo mé utrpení,“ přiznala pacientka.

Doktoři popálenou kůži překryli kůží sladkovodních ryb – konkrétně tilápie. Ta by měla nejen překrýt popálenou kůži jako jakýsi obvaz, ale zároveň také brání různým onemocněním a infekcím. Jde zřejmě o první případ, kdy byla rybí kůže takto využita.

„Tu léčbu jsem si zamilovala a doporučuji ji každému, kdo trpěl jako já,“ chválila Marina tým lékařů kolem doktora José Frota a jeho institutu, který se zabývá popáleninami. Klinika působí ve městě Fortaleza na severovýchode Brazílie.

Tento měsíc byla ukončena léčba prvních 50 pacientů. Jak vysvětluje Daily Mail, používaná kůže musí před aplikací na lidské tělo projít procesem, při kterém jsou odstraněna všechna rizika přenosu chorob, je také zbavena rybího zápachu. Podle lékařů rybí kůže pomáhá snižovat riziko infekce a navíc je relativně levná. Navíc je kůže flexibilní a snadno se tvaruje kolem ran.

Maria měla šupiny na různých částech těla po dobu 11 až 20 dní – podle vážnosti zranění. Během té doby byla rybí kůže pravidelně vyměňována. Rybí kůže obsahuje hodně kolagenu, vlhkosti a proteiny, což přispívá k rychlejšímu hojení, dodali lékaři.

Témata: lékaři | Brazílie | Vědci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama