Američtí vědci půjdou proti Trumpovi. Proč?

Washington - Představte si, že jste vědec a svou prací bojujete den za dnem proti „ne-vědcům“ (případně ne-zasvěceným), kteří brojí proti faktům o klimatických změnách a proti vašemu profesnímu zaměření a výsledkům vaší práce - a pak se najednou jeden z nich stane vaším představeným. I proto teď vědci zřizují pro NASA a národní parky alternativní twitterové účty za účelem politické nezávislosti.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ve Spojených státech, jejichž neoficiální titul zní „země neomezených možností“, znělo právě toto sousloví jen málokdy tak ohrožujícím způsobem jako nyní: Donald Trump učinil právníka Scotta Pruitta šéfem Americké agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Jedná se o klimaskeptika s napojením na ropný průmysl, který s úřadem v minulých letech tvrdě bojoval.

Kromě pochybného obsazení pozice šéfa této agentury se vědci cítí ohroženi i jinak. Ve středu přišlo z Bílého domu nařízení, aby byl z internetových stránek EPA odstraněn text ohledně změn klimatu. Po veřejné nevoli je tento krok ovšem zřejmě odložen. Obavy, že vědci budou v budoucnu moci prezentovat jen výsledky výzkumů, které vyhovují agendě americké vlády, zůstávají potvrzené: Tak mají političtí představitelé "případ od případu" výsledky výzkumu před zveřejněním nahlížet a také přezkoumávat, zda odrážejí priority nové administrativy, řekl jeden z mluvčích Trumpova týmu.

Kromě toho vyvstal taky po interních e-mailech na adresu zaměstnanců EPA strach, že by mohla být v budoucnu omezena veškerá komunikace prostřednictvím sociálních sítí a webových stránek. NASA se mimo jiné obává o finanční podporu za účelem výzkumů pozorování Země.

Ovšem vědci se dali do protiútoku. Oficiálním - a v budoucnu zřejmě ne politicky neovlivněným twitterovým účtům NASA a EPA - jsou k dispozici nově účty @AltEPA a @RogueNASA. Provozovateli účtů byli přitom nejdříve zaměstnanci dotčených organizací, mezitím ale @RogueNASA prostřednictvím Twitteru oznámil, že účet bude od nynějška provozován lidmi, kteří nejsou placeni státem. Tím se chce předejít případnému porušení zákona.

Na těchto účtech mají být za určitých pravidel rozšiřovány informace ohledně změn klimatu a dalších "nepříjemná" témata. Aktivisti si přitom vzali jako vzor účet @AltNatParkSer. Tam tweetovali zaměstnanci národních parků poté, co byly varující tweety z oficiálního účtu parku odstraněny. Také tento účet bude spravován externími aktivisty, kteří přicházejí do kontaktu se zaměstnanci, je uvedeno v jedné ze zpráv.

Vědci ovšem nemají v úmyslu zůstat u pouhého "síťového protestu". Potřebujeme "pochod vědy do Washingtonu", napsal jeden z přispěvatelů na Reddit - evidentně ovlivněn velikostí "ženského pochodu" na stejném místě.

Ze spontánní ideje se mezitím stalo hnutí s vlastní webovou stránkou a mnoha regionálními podskupinami, které mají v úmyslu vést pochody i mimo Washington. "Americká vláda, která ignoruje vědu za účelem rozvoje své ideologické agendy, ohrožuje Zemi", je podtitulem hnutí. Brzy chtějí vědci zveřejnit datum svého pochodu.

Loading...
Témata: Donald Trump | USA | Vědci
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O koronaviru se vědělo dopředu, včetně zemí, kam se rozšíří. Varování…

27.01.2020 19:15 Aktualizováno Několik posledních týdnů žije svět zákeřným koronavirem, který se šíří z čínského Wu-chanu do…

Jak porazit nový koronavirus? Vědci zkoušejí léky na HIV

27.01.2020 13:58 Pacienty z města Wu-chan zasažené novým koronavirem se lékaři v Pekingu pokoušejí léčit přípravky,…

Koronavirus je jen slabý odvar? Česko jednu z nejsmrtelnějších epidemií…

26.01.2020 21:55 Aktualizováno V České republice způsobil jednu z nejsmrtelnějších epidemii na světě. Šance na přežití je totiž…

Terry Jones (†77) z Monty Pythonů trpěl vzácnou nemocí, jeho mozek…

26.01.2020 10:36 Britský herec Terry Jones, který trpěl poměrně vzácným druhem demence a který zemřel v úterý v 77…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama