Proč po alkoholu sníme, na co přijdeme? Vědci tomu přišli na kloub

Londýn - Stává se vám, že po bujarém večírku dostanete chuť na hodně kalorické jídlo jako například pizza? Britští vědci z Ústavu Francise Cricka se domnívají, že alkohol v mozku vyvolává představu, že trpíme hlady. Na novou studii upozornil server Deutsche Welle.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Alkohol, ilustrační foto
doporučujeme

Při výzkumu prováděném na myších vědci identifikovali typ mozkových buněk, které se aktivují v přítomnosti alkoholu - a jde o stejné mozkové buňky, které jsou aktivní, když tělo hladoví. Mozek tak vysílá signál, že je čas spořádat spoustu vysoce kalorického jídla.

Vědci pro své laboratorní myšky nasimulovali účinky "alkoholického víkendu". Tři dny po sobě jim do těla injekčně vpravovali roztok vody s etanolem, který poměrně odpovídal množství, jako by člověk vypil jednu a půl lahve vína za den.

Psali jsme:  

A myši následkem této kůry začaly být žravější - spořádaly průměrně o deset až 25 procent více jídla než ve dnech, kdy etanol nedostávaly. Když ale vědci u myší zablokovali buňky, jež se konzumací alkoholu aktivovaly, chovala se zvířata stejně jako předtím, a žádné přejídání se ani pod vlivem etanolu nekonalo.

To je také důvod, proč si po staletí lidé dopřávají alkoholické nápoje - aperitivy - před jídlem. Sklenička něčeho ostřejšího zvýší hlad a připraví tělo na opulentní hostinu.

Mechanismus ležící v pozadí tohoto dobře známého faktu ale zůstával pro vědce záhadou. Někteří naznačovali, že kvůli zvýšenému množství alkoholu ztrácejí lidé sebekontrolu a odhazují veškeré zábrany týkající se konzumace jídla. Studie londýnských vědců by proto mohla vysvětlit paradox, kdy jsou lidé nutkáni konzumovat vysoce kalorické jídlo po konzumaci alkoholu, který je sám vysoce kalorický.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak porazit nový koronavirus? Vědci zkoušejí léky na HIV

27.01.2020 13:58 Pacienty z města Wu-chan zasažené novým koronavirem se lékaři v Pekingu pokoušejí léčit přípravky,…

O koronaviru se vědělo dopředu, včetně zemí, kam se rozšíří. Varování…

27.01.2020 09:09 Několik posledních týdnů žije svět zákeřným koronavirem, který se šíří z čínského Wu-chanu do…

Koronavirus je jen slabý odvar? Česko jednu z nejsmrtelnějších epidemií…

26.01.2020 21:55 Aktualizováno V České republice způsobil jednu z nejsmrtelnějších epidemii na světě. Šance na přežití je totiž…

Terry Jones (†77) z Monty Pythonů trpěl vzácnou nemocí, jeho mozek…

26.01.2020 10:36 Britský herec Terry Jones, který trpěl poměrně vzácným druhem demence a který zemřel v úterý v 77…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama