Rozumějí psi lidské řeči? Štěňata mají člověka na hraní. A dospělí psi?

Řím - Výzkum vědců z univerzity v Saint-Étienne ve Francii ukázal, že zatímco štěňata si vysvětlují naši pozornost jako vyzvání ke hře, starší psi jsou k ní lhostejní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci nahráli hlasy 30 žen, které pronášely krátké věty typu "Pojď sem, miláčku!" nebo "Hodný chlapeček", zatímco se dívaly na fotografie štěňat a dospělých psů. Kdyby se totiž ženy obracely na skutečná zvířata, improvizovaly by a experiment by tak byl méně kontrolovatelný a nebylo by jej možno opakovat.

Poté vědci pustili nahrávky deseti štěňatům a deseti dospělým psům. Zjistili, že jen štěňata reagovala a přiběhla k reproduktoru s nadějným výrazem v domnění, že si s nimi někdo bude hrát, jakoby pronášená slova byla vyzváním ke hře.

Stejně tak štěňata reagovala, když slyšela nahrávky, na nichž ženy hovořily při pohledu na dospělého psa. Hlas z reproduktoru je však zajímal méně, když ženy mluvily při pohledu na člověka. A dospělí psi? "Na chviličku obrátili zrak směrem ke zdroji zvuku, ale pak zvuk ignorovali nezávisle na tom, zda ženy hovořily s pohledem upřeným na fotografii štěněte, dospělého psa či člověka," uvádí autor studie Nicolas Mathevon.

Reakci štěňat by snad bylo možné vysvětlit tou skutečností, že "dětská řeč" zřejmě štěňatům pomáhá pochopit nová slova, podobně jako je tomu u dětí. Tuto hypotézu, kterou jiné studie zpochybňují, je však třeba ověřit, stejně tak jako to, zda reakce štěňat je vrozená nebo získaná.

"Jednu věc tato studie jasně prokázala, a to, že s našimi domácími zvířaty jednáme jako s dětmi nezávisle na tom, jak jsou stará," uzavírá etoložka Monique Udellová z americké Oregonské státní univerzity.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se detekuje nový koronavirus: Test je stejný jako u chřipky

26.02.2020 16:01 Test k odhalení nového typu koronaviru se používá i na chřipku či jiné virové nemoci. Založený je…

Lékaři odhalují skutečnou sílu koronaviru. Umírá jen procento zdravých lidí

26.02.2020 10:02 Počet nakažených koronavirem Covid-19 přesáhl celosvětově 80 tisíc a lékaři postupně získávají…

Archeologové objevili na zámku v Břeclavi tři kostry, jsou staré asi 1000…

26.02.2020 08:16 Archeologové objevili v základech břeclavského zámku kosterní pozůstatky tří lidí. Jsou staré asi…

Umělá inteligence pomohla objevit nové antibiotikum, zabírá proti velice…

26.02.2020 07:24 Tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) objevil za pomoci umělé inteligence…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama