Objev českých vědců pomůže lépe porozumět schizofrenii

Klecany - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy se mohou pochlubit objevem, který pomůže lépe pochopit schizofrenii, ale i odhalit základní otázky fungování našich mozků.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví

Lidé se schizofrenií mají narušenou schopnost rozlišení, jaké aktivity vznikají na podkladě naší vědomé činnosti a jaké nikoliv.

"Pokusné osoby měly v rámci výzkumu za úkol rozlišit, zda pohyb kurzorem, který při vyšetření magnetickou rezonancí provádějí pomocí joysticku a sledují na obrazovce počítače, je vykonávám jimi samotnými, či zda je nějakým způsobem ovlivňován výzkumníkem z vedlejší místnosti," uvedl jeden z autorů výzkumu, Filip Španiel z NUDZ.

Pro kontrolu nad pohybem kurzoru musí být aktivované jasně vymezené oblasti mozku. Tato schopnost je ale u nemocných výrazně potlačena, proto dobrovolníci s první epizodou schizofrenie měli v testu výrazně horší výsledky než zdravá skupina.

Dřívější výzkum ukázal, že mozek se skládá z mnoha desítek vzájemně se ovlivňujících neuronálních sítí. Čeští vědci v nové studii prokázali, že vzájemné přepínání dvou z nich je zodpovědné za prožívání vlastního já. Přepínačem těchto sítí je velikostí nerozsáhlá, hluboce vnořená oblast mozku s názvem inzula.

"V rámci testu jáství jsme pomocí další techniky na bázi magnetické rezonance zjistili, že narušení buněčného metabolismu v této oblasti jasně určuje schopnost odlišit svůj pohyb od pohybu cizího subjektu. Domníváme se, že tento nález pomůže objasnit nejen příčiny příznaků u schizofrenie, napomůže nám i odhalit základní otázky fungování našich mozků a pomůže objasnit, kde v mozku sídlí naše jáství," doplnil Španiel.

Na studii se podílely i další instituce, například pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit…

22.01.2019 13:20 Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama