Pád do zemského jádra nebo roztrhání neutronovou hvězdou. Jaké jsou nejbizarnější možnosti smrti?

San Francisco - Každá smrt je tragická událost, která má s humornými situacemi jen pramálo společného. Vědec z amerického výzkumného ústavu a muzea Exploratrium Paul Doherty a spisovatel Cody Cassidy se ale pokouší o opak a popisují, jak by vypadala smrt za situací, které si nikdo z nás neumí představit. Nutno dodat, že některé jejich nápady jsou opravdu bizarní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Neutronová hvězda je spolu s černou dírou to nejhorší, s čím se můžeme ve vesmíru setkat
doporučujeme

Co se stane, když vás spolkne velryba, zastřelí vás kanonem nebo v sudu sjedete Niagarské vodopády...a poté zemřete? Nejde o řečnickou otázku naší redakce ani o zamyšlení se nad téměř nereálnými věcmi, ale o název knihy autorů Paula Dohertyho a Cody Cassidyho, kteří přesně na tyto otázky a mnohé další ve své knize odpovídají.

Autoři se zamýšlí nad tím, jak by vypadala smrt v případě, kdy by došlo k situacím méně reálným až zcela nemožným. Popisují například, co by se dělo, kdyby se člověk přiblížil k neutronové hvězdě, které vznikají po smrti masivních hvězd větších než naše Slunce. Při zániku hvězda exploduje a zůstane z ní jen jádro, které je smrtelné více než co jiného co se pohybuje ve vesmíru.

Pokud byste v době zhroucení byli poblíž hvězdy, zabila by vás radiace. Pokud byste se u ní pohybovalo před samotným kolapsem, pro změnu by vás roztrhala silná gravitace. Hvězda by vás totiž přitahovala podobně jako černá díra a narušila by vazby mezi atomy ve vašem těle. Tím pádem by vás doslova roztrhla a trhala dál a dál až na malé kousíčky. Nepříjemná představa? Podle autorů knihy jsou i mnohem horší.

Představte si například pád do Mariánského příkopu. Jde sice o nejhlubší místo na zemi, nachází se ale 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu. Pokud byste se tam chtěli podívat osobně, utopili byste se. Pokud byste tam chtěli zavítat v ponorce, ohromný tlak vody by vás rozmačkal nebo by vzduch uvnitř těla vyvolal kolaps organismu. Tak jako tak by vás nakonec sežraly ryby.

Spadnout ale můžete i do zemského jádra, nebo alespoň teoreticky. Mnohem pravděpodobnější bude, že se pokusíte prokopat až k protinožcům do Austrálie. Předem ale počítejte s tím, že vám bude pořádné horko. Zemské jádro je totiž žhavější než povrch slunce a po určité době by vás začalo tavit. Nakonec by vás roztavilo úplně. Pokud byste se ale nějakým záhadným způsobem skrze střed planety prokopali, jen "přeletět" z jedné strany na druhou by zabralo přes 45 minut. To je ale opravdu pouze hypotetická záležitost, gravitace by vám to totiž tak jednoduše neumožnila.

Neméně bizarní smrt může přinést i zásah urychlovačem částic. Své o tom ví ruský vědec Anatolij Bugorski, který si v roce 1978 nechal urychlovačem částic ozářit hlavu. Nikdo nečekal že to přežije, ale přežil, byť vyvázl ochrnutým obličejem. Velký hadronový urychlovač je ale mnohem silnější a po zásahu tímto vědeckým unikátem by se z vás superhrdina rozhodně nestal. Vaše tělo by dostalo tak velkou dávku radiace, že by s největší pravděpodobností na místě shořelo. 

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou bez piva? Vědci mají velmi špatné zprávy

24.05.2019 16:16 Pivo se v budoucnu stejně jako čokoláda, káva a víno může stát obětí klimatických změn, které…

Vědci ví, jaký je osud Země. Lidstvo ji bude muset opustit

23.05.2019 11:24 Planeta Země je nejen jedinou planetou, o které víme, že je na ní život, ale i jedinou zatím…

Studie varuje před katastrofou: Miliony lidí přijdou o domov, některé…

21.05.2019 15:51 Globální hladina moře by do konce tohoto století,mohla stoupnout více než o dva metry, pokud budou…

Konec světa za dveřmi? Vědci pracují s černým scénářem, chystají se na…

21.05.2019 15:42 Jak by lidé reagovali na informaci, že se blíží definitivní konce světa? To je otázka, kterou si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama