Vědci se spletli: Praprabratranec dinosaura vypadal zcela jinak, než se myslelo

Dodoma (Tanzánie) - Vědcům se podařilo identifikovat jednoho z nejstarších známých dinosauřích příbuzných. Zjistili, že vůbec nevypadá tak, jak předpokládali. Nejednalo se o tvora velikosti kuřete, který běhal po dvou končetinách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Teleocrater rhadinus
doporučujeme

Dinosauři jsou součástí větší skupiny plazů známé jako archosauři, která se rozdělila na "ptačí" větev zahrnující pterosaury, dinosaury a současné ptáky, a "krokodýlí" větev, mezi jejíž žijící členy patří krokodýli a aligátoři.

Paleontologové se dlouho snažili předpovědět, jak by mohli plazi z této ptačí větve vypadat krátce poté, co se oddělili od krokodýlí větve. Mnozí došli k závěru, že linie živočichů, z nichž vzešli létající pterosauři a později dinosauři (z nichž se později vyvinuli ptáci, kteří jsou potomky této "ptačí" linie archosaurů), původně vypadali jako dvounozí tvorové velikosti kuřete a podoby dinosaura.

Fosilie druhu Teleocrater rhadinus nalezené v roce 1933 v Tanzanii, k nimž v roce 2015 přibyly další části objevené nedaleko původního nálezu, ale dokazují, že představa dinosauřího kuřete patrně není správná.

Vědci z fosilií starých asi 245 milionů let vyvodili, že Teleocrater byl dlouhý dva až tři metry, měl dlouhý krk i ocas. Chodil po čtyřech končetinách a spíš než ptáku se podobal krokodýlovi - anebo varanu komodskému, uvádí nová studie zveřejněná v časopise Nature.

"I tento nález ale přináší víc otázek než odpovědí," řekl hlavní autor studie Sterling Nesbitt, paleontolog specializující se na obratlovce z Virginské polytechnické univerzity. Jeho tým se proto chystá znovu vypravit do jižní Tanzanie a hledat další kousky skládačky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Virus HIV začal mutovat. Vědci poprvé po 20 letech objevili nový typ

09.11.2019 16:53 Poprvé za 19 let objevil tým vědců nový kmen HIV. Podle Abbott Laboratories, která provedla výzkum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama