Krvavý Měsíc zachránil Kryštofa Kolumba? Domorodci odmítli živit evropské objevitele

HISTORIE - Jeden z největších mořeplavců dějin Kryštof Kolumbus a jeho posádka jen tak tak unikli zkáze. Na ostrově, dnes známém jako Jamajka, posádka málem vyhladověla. Naštěstí však evropská znalost astronomie a astrologie poskytla Kolumbovi takové poznatky, které ho zachránily. Předpovídané zatmění Měsíce Janovan ve svízelné situaci obratně využil.

Přidejte svůj názor

Rudý neboli "krvavý" Měsíc
doporučujeme

Letos to bude už 525 let, kdy španělská flotila pod velením Janovana Kryštofa Kolumba objevila „Nový svět“. Druhé pondělí v říjnu, na které připadá objevení Ameriky, konkrétně objevení středoamerického ostrova San Salvador, je v mnoha amerických zemích označováno za Kolumbův den.

Málokdo však ví, že právě v letech, kdy poprvé stanula stopa Evropana na americkém kontinentu, byl na obloze k vidění zajímavý úkaz. Zatmění měsíce. A to ovlivnilo pouť známého mořeplavce nevídanou měrou. Zachránilo mu život.

img-responsive

Zatmění Měsíce | foto: Pixabay

Domorodci odmítli dál živit evropské objevitele

Kolumbus se zúčastnil za svůj život celkem čtyř plaveb do Nového světa. Při první výpravě objevil souostroví dnešní Kuby, při čtvrté a poslední se vydal až k pevninské části Střední Ameriky, do oblasti dnešního Hondurasu a následně k břehu ostrovní Jamajky. Právě při této výpravě se objevitel dostal do úzkých.

Psal se rok 1502, kdy Janovan vyplul ze španělského Cádizu se čtyřmi loděmi. Už při plavbě směr Nový svět nastaly problémy. Lodě byly napadeny lodními červy, kteří „ujídali“části bednění lodí. Kvůli velkým dírám, které červy způsobily, musel Kolumbus dvě ze čtyř lodí obětovat. V červnu 1503  už jen s dvěma zbylými plavidly přistál na severním pobřeží dnešního ostrova Jamajka.

Ostrov obývali domorodí Indiáni kmene Arawak. Arawaci posádku přivítali vřele, dokonce jim poskytli jídlo a přístřeší. Čím déle však objevitelé na ostrově nabírali síly, tím se situace postupně zhoršovala. Členové posádky strávili na ostrově celých šest měsíců! A právě s postupujícím časem na ně dolehla tíseň. Téměř polovina posádky se vzbouřila,začala okrádat a vraždit domorodé Arawaki. Ti byli na druhou stranu znavení z neustálé výměny výživného manioku („cassavy“), kukuřice a ryb za malé cínové píšťaly či zvonky a další laciné zboží z Evropy.

Arawakové tak přestali dodávat plodiny Evropanům, kteří naráz čelili hrozbě hladomoru. Situaci zachránil právě Kryštof Kolumbus, který přišel se zoufalým, ale dokonalým plánem. Ten by však nevznikl bez Johannese Müllera von Königsberga, matematika, astronoma a astrologa, který vydal almanach obsahující jednotlivé astronomické přehledy pro léta 1475 – 1506. Přehledy poskytly Kolumbovi důkladné informace o poloze Slunce, Měsíce a jednotlivých planet, stejně jako hvězd a souhvězdí, které byly nápomocné při navigaci.

Křesťanský Bůh ukázal svůj hněv v podobě krvavého Měsíce

Za pomoci almanachu Kolumbus odhalil, že ve čtvrtek 29. března 1504 bude k vidění nevídaný úkaz. Celkové zatmění Měsíce. Kolumbus informace umně využil. Šel za náčelníkem Arawaků a sdělil mu, že jeho křesťanského Boha rozhněvalo, že členové posádky nedostávají jídlo a hladoví. Křesťanský Bůh, který je „rozpálen hněvem“, prý zcela zakryje vycházející úplněk. To bude znamení, že zlo postihne všechny členy domorodého kmene, vymyslel si Kolumbus.

V očekávaný den, kdy slunce zapadalo na západě, a měsíc se nořil v jasném úplňku z východu, bylo jasné, že něco je špatně. Zhruba za hodinu od západu slunce se naskytla ostrovanům děsivá scenérie. Měsíc se postupně zbarvil do krvavě rudé barvy. Kalná rudá koule dominovala noční obloze, křesťanský Bůh ukázal svůj hněv.

Podle Kolombova syna Ferdinanda nastala panika. Arawakové byli zděšení. Začali kvílet a naříkat, dokonce slíbili Kolumbovi, že s ním budou rádi spolupracovat a dají jemu a jeho mužům další zásoby jídla, jen ať už se měsíc zbarví do své normální barvy. Na to mořeplavec reagoval vychytrale. Zavřel se do své kajuty s tím, že musí promluvit se svým Bohem, zda slib domorodců akceptuje.

Kolumbus si na základě almanachu a přesýpacích hodin spočítal, kdy dojde k „odbarvení“ karmínového měsíce. Těsně před momentem, kdy se tak mělo stát, vyšel z kajuty a oznámil Indiánům, že jeho Bůh jim odpouští. Měsíci se opravdu začala navracet stříbřitá barva. Arawakové pak posádku zásobili jídlem až do června 1504, kdy se lodě vydaly zpět ke španělským břehům.

Krvavý měsíc je vzácný jev, kdy zcela zakrytá Luna nabývá narudlého zbarvení. Podle tradic je nepříznivým nebeským znamením. Rudé zbarvení není při celkovém zatmění měsíce pravidlem, objevuje se výjimečně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní podívaná na obloze: Měsíc dostane v červenci nezvyklou barvu

24.06.2019 17:04 V úterý 16. července půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Vstávání ve čtyři ráno. Cesta k úspěchu, nebo závažné nemoci?

24.06.2019 07:20 Tim Cook, generální ředitel firmy Apple, vstává každý den chvíli před čtvrtou. Prezident Donald…

Tajemná "liščí kočka" existuje. Vědci objevili tento nový druh na Korsice

24.06.2019 06:14 Aktualizováno Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o podivné šelmě, která se podobá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama