Co by se stalo, kdyby se Země přestala otáčet? Zemřelo by šest miliard lidí a vznikl jeden velký kontinent

MAGAZÍN - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a vzdálenost od nejbližší hvězdy se otáčejí kolem své osy. Co by se ale stalo, kdyby se planeta Země točit přestala? Lidstvo by bylo zkáze, kterou si ani nedokážeme představit. Zkáze, kterou by nemělo šanci přežít.

Jak by vypadala Země, kdyby se přestala otáčet? Oceány by zaplavily severní a jižní část planety, uprostřed by vznikl jeden velký kontinent.

Když před více než 13 miliardami let vznikl Velkým třeskem vesmír a začal se formovat do podoby, v jaké ho známe dnes, obrovská nahromaděná síla vymrštila do prostoru miliardy planet. Díky tomu získaly všechny planety rotaci a dodnes se točí kolem své vlastní osy. Tato rotace je nezávislá na rotaci kolem slunce, která je zapřičiněna působením gravitace, přesto není nekonečná. Některé planety postupně zpomalují a kolem své osy se točí stále menší rychlostí. V případě Země se rotace zpomaluje zhruba o dvě sekundy za 100 000 let.

Co by se ale stalo, kdyby rotace Země začala prudce zpomalovat, až by se zastavila úplně? Jako první by podle National Geographic problém pocítily letecké společnosti, které využívají složitou soustavu satelitů umístěnou na oběžné dráze. Nenacházely by se totiž tam, kde by měly být, a všechny GPS navigace by přestaly fungovat. V případě automobilové dopravy by o až tak velký problém nešlo, letadla jsou ale na navigacích závislá. A statisíce lidí by se ocitly ve vážném ohrožení.

Zpomalení rotace také ovlivní naše chápání dne jako takového. Ten je nyní rozdělen na 24 hodin, kdy jeho polovinu tvoří světlo a druhou noc, tedy tma. Při zpomalení rotace by ale došlo k prodloužení dne, případně noci, podle toho, kde na Zemi byste se nacházeli. I to je ale problém, který působí v souvislosti s jinými jako banalita.

Ačkoliv se říká, že planeta Země je kulatá, není to pravda. Naše planeta má na rovníků větší průměr, než na pólech, a je tedy spíše šišatá. Pokud se ale rotace Země zpomalí, moře a oceány se začnou stahovat blíže k pólu, neboť je rotace přestane držet na rovníku. Jako první proto začnou státy evakuovat polární oblasti, kde stoupne hladina moří.

Postupně by ale mizely i další státy. Pod vodou by byla většina Evropy, Ameriky i Asie. Veškeré vodstvo by se nalilo k oběma pólům a zaplavilo by prakticky vše, kromě úzkého pásu pevniny na rovníku. Už bychom neměli sedm kontinentů tak, jako dnes, ale jeden velký pruh suché země na rovníku, který by byl zhruba na úrovni Španělska, Itálie a Afriky. Cokoliv výše na server nebo níže na jih by bylo zatopeno vodou.

Ani to ale není to nejhorší, s čím bychom se potkali. Vzhledem k tomu, že Země je tvořena zemskou kůrou, pláštěm a jádrem, každá z těchto částí se přestává otáčet jinou rychlostí. Tím se ale planeta začne sama trhat na kusy. Objeví se ohromná zemětřesení, probudí se sopečná činnost a teplotní změny.

Snížení rotace by také ovlivnilo atmosféru nad námi. Vzduch by začal řídnout a brzy bychom si připadali jako při výstupu na nejvyšší hory světa. Takový vzduch, jaký se nyní nachází v několikakilometrové výšce, by totiž postupně přecházel do nižších poloh. V tu chvíli by už byla většina infrastruktury zničená, zemětřesení a sopky by většinu silnic a železnic zničily a lidstvo by bylo nuceno opustit největší města světa a shluknout se do táborů poblíž rovníku.

Naše chápání dne a noci je v troskách. 24hodinový cyklus je minulostí a den může trvat i třicet hodin a více, v závislosti na rychlosti, s jakou se rotace zpomaluje. To by mělo ohromný dopad na přeživší, zejména po psychické stránce. Lidé nejsou nastaveni na jiný časový a ani zvířecí obyvatelstvo ne. Vzrostl by počet sebevražd a dezorientovaných lidí, které by postupně dostihly deprese.

Svět by radikálně změnil svou tvář. Mapy jsou nepoužitelné, lidé skomírají v rovníkových oblastech a došlo by i k ustálení větrů, které by nahradily masivní bouře. Čtyři roční období jsou také minulostí a svět střídavě pohltí extrémní horko a neméně extrémní zima. Spousta zvířat vyhynula a stejně tak i spousta lidí. Zemědělství nefunguje, potraviny dochází a kde nepanuje ohromné vedro, zamrzne vše, co známe.

Pak se Země zastaví úplně. Den trvá půl roku, noc také. Objevují se ohromné větry a tsunami. Bouře, přívalové deště a hurikány. Oceány zamrzají a umírají další lidé, podle odhadů přežije zkázu pouze necelá miliarda lidí, možná méně. Jedno je ale jisté, lépe už nebude. Neexistuje žádná hybná síla, která by dokázala uvést Zemi opět do pohybu a nezničit při tom vše živé na planetě. Planetě, kterou obývají pouze nejodolnější formy zvířat a lidé, kteří se dokázali přizpůsobit zcela novému světu.

Máme štěstí, že takový scénář nikdy nenastane.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Lékaři z Brna doporučují očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:49 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Vysoce nakažlivá, ale s menšími následky? Varianta omikron pod…

30.11.2021 22:00 Aktualizováno První případy nákazy omikronem naznačují, že tato potenciálně vysoce nakažlivá varianta koronaviru…

Jihoafrická varianta covidu: Proč se svět bojí mutace omikron a co o ní…

26.11.2021 22:02 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi…

Vědci otestovali žvýkačku, která snižuje množství koronavirů ve slinách

24.11.2021 08:28 V boji proti pandemii covidu-19 může pomoci i experimentální žvýkačka, kterou vyvinuli vědci v USA.…

Lidé s negativním testem mohou mít po kontaktu s nakaženým imunitní paměť

11.11.2021 09:36 Část lidí, kteří mají po kontaktu s lidmi nakaženými koronavirem negativní test, mohla prožít…

Očkování chrání před rakovinou děložního čípku až z 87 procent, zjistila…

05.11.2021 08:36 Očkování proti lidskému papilomaviru neboli HPV snižuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku až…

Experti před klimatickou konferencí upozorňují, že limit 1,5 stupně není…

30.10.2021 11:01 Přední světoví odborníci na klima před konferencí COP26 upozorňují, že limit zvýšení globální…

Merck se podělí o recept na svou pilulku na léčbu covidu

27.10.2021 16:01 Americká farmaceutická společnost Merck & Co. dnes svolila, že poskytne ostatním výrobcům svou…

Související:

Právě se děje

reklama