Odporný zlozvyk? Ne, šťourání v nose a pojídaní holubů přináší celou řadu zdravotních výhod

MAGAZÍN – Určitě jste to někdy viděli – a dokonce to možná i sami občas děláte. Lidé se prostě někdy prstem šťourají v nose a pak tento svůj nález strčí do pusy. I když je to hodně nechutné, není to vzácné chování. Nejčastěji ho vidíme třeba u dětí. Podle studie bychom to děti odnaučovat rozhodně neměli, dokonce bychom prý sami měli jíst své holuby. .

Přidejte svůj názor 2 komentáře

prstem v nose...
doporučujeme

Většina lidí by se jistě shodla, že šťourání v nose neschvaluje. A jedení nalezených holubů už vůbec ne. Přesto nejde o neobvyklý zlozvyk, který si s sebou často neseme z dětství. Někteří z nás jej možná tajně v soukromí provozují dodnes. Podle nové studie bychom měli jíst naše holuby všichni a měli bychom k tomu povzbuzovat i naše děti.

Důvodem je to, že holuby z nosu mají řadu příznivých účinků na zdraví - a to může být velmi důležité pro rostoucí děti. Studie, o které informuje server The Independent, zjistila, že hlen obsahuje slinné muciny, které tvoří v ústní dutině bariéru bránící zuby proti bakteriím způsobujícím zubní kaz.

Mucin je označení pro velkou skupinu glykoproteinů. Ve velkých koncentracích se nacházejí na sliznicích a ve slinách. Tvoří též hlen (mukus). Muciny jsou dále obsažené ve slinách, kde usnadňují polykání a chrání ústa před poškozením.

Výzkumníci nyní hledají způsob, jak vytvořit syntetický hlen, který by mohl být přidáván do žvýkaček nebo zubní pasty, aby přinášel stejné výhody. A co víc, podle studie by tento hlen mohl lidi chránit před infekcí dýchacích cest, žaludečními vředy a HIV, píše deník.

Rakouský plicní specialista profesor Friedrich Bischinger věří, že lidé, kteří se šťourají v nose a jedí holuby, jsou zdravější, šťastnější a pravděpodobně lépe „sladění“ se svým tělem než ostatní.

„A jíst suché zbytky, které vytáhnete, je skvělý způsob, jak posílit imunitní systém těla. Z lékařského hlediska to dává velký smysl a je to naprosto přirozené,“ řekl. „Z hlediska imunitního systému je nos je filtr, ve kterém se shromažďuje velké množství bakterií, a když se tato směs dostane do střeva, funguje stejně jako lék.“

Věří proto, že bychom se měli zbavit se sociálního stigmatu kolem šťourání v nose, a říká, že rodiče by ve skutečnosti měli podporovat své děti, aby to také dělaly.

A to navzdory předchozím zprávám a doporučením lékařů, kteří varovali, že šťourání v nose může mít za následek krvácení a šíření choroboplodných zárodků. 

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama