Stydíte se za své vlasy? Po novém výzkumu se jimi budete chlubit

Celá řada mužů se pokouší skrýt fakt, že jim padají vlasy. Plešku se pokoušejí skrýt rafinovaným účesem zvaným přehazovačka, jiní vsází na příčesky či různé pokrývky hlavy. Jak ale ukázal nový výzkum, měli by spíše přiznat barvu a svou holou hlavou se chlubit.

Přidejte svůj názor

Vypadávají vám vlasy?

Vědec Albert E. Mannes provedl na téma plešatosti u mužů hned tři navazující studie, do kterých se zapojilo 59 účastníků. Těm byly ukázány fotografie mužů s vlasy a následně i fotografie stejných mužů ovšem s digitálně oholenou hlavou.

Jak uvádí server Elite Leaders, v první studii byli muži s holou hlavou hodnoceni jako více dominantní než podobní muži s vlasy. Ve druhé pak těmto mužům byly digitálně oholeny vlasy – a respondenti tento jejich nový vzhled ohodnotili jako více dominantní ve srovnání s jejich „originálním“ vzhledem.

Třetí studie pak tyto závěry rozšířila o nefotografické podněty a ukázala, že lidé kterým přirozeně padají vlasy, mohou vylepšit to, jak je druzí vnímají, když si hlavu oholí.

Ze závěrů jasně vyplývá, že plešaté verze mužů byly vnímány účastníky jako dominantní, maskulinní a dokonce i vyšší a silnější, než tomu bylo ve skutečnosti. Účastníci výzkumu považovali plešaté muže o 2 až 3 centimetry vyšší.

Je tu však jedno velké ALE. Lysina, tedy hlava, která není úplně holohlavá, je u mužů naopak vnímána jako méně atraktivní a slabší. Mannes také poukazuje na výzkum, podle kterého jsou tyto rysy - zejména dominance, považována za ukazatel toho, jak je člověk úspěšný. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Měsíce při zatmění narazil meteorit, teleskopy zaznamenaly záblesk

24.01.2019 07:19 Pondělní úplné zatmění Měsíce doprovázel zajímavý úkaz, kdy do souputníka Země narazil meteorit.…

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama