Děsí vás tyto obrázky? Trypofobií trpí velká část lidí, často o tom vůbec neví

Pavouci, výšky, uzavřené prostory, velké davy lidí. Toho všeho se lidé bojí a všechno jsou to velmi známé fobie. Pro mnoho lidí je ale také děsivý až nechutný třeba pohled na díry. Trypofobie, jak se takovému strachu říká, může podle některých mít evoluční kořeny.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Strach z malých otvorů, malých geometrických útvarů nebo jednoduše strach z děr. Právě to je trypofobie
doporučujeme

Trypofobie (někdy trypofóbie nebo trypophobia) je označována jako strach z malých otvorů, malých geometrických útvarů nebo jednoduše strach z děr. A i když ještě není uznanou fobií, je pravděpodobné, že se tak brzy stane.

Pravděpodobně jste si teď řekli, že se vás to netýká. Podívejte se ale na obrázky ve videu, nemáte z nich nepříjemný pocit?

Obrazy jako včelí plástve, plod lotosu indického, ale i bublinková čokoláda, nebo konce desítek trubek naskládaných na sebe vyvolávají v mnoha lidech neklid a nepříjemné emociální stavy. Takové zdánlivě neškodné předměty, mohou vyvolat řadu nepříjemných pocitů, jako je úzkost, svědění, husí kůže, ale i nevolnost, zrychlenou srdeční činnost, nebo problémy s dýcháním.

Fobie obecně u lidí často vznikají z nějakého podnětu. Jako příklad můžeme uvést kousnutí psem v dětství, které mohlo přerůst až do strachu ze psů. Některé fobie naopak vznikly z vrozených vývojových mechanismů – typicky je to strach z pavouků nebo hadů. Vůči těmto živočichům máme vrozený respekt, a ten může někdy přerůst až do fobie.

V případě trypofobie však neexistuje vrozené ohrožení a rovněž takový strach nevzniká nepříjemnou zkušeností. Jak ale informuje server Bussines Insider, podle vědců může jít o strach daný evolučním vývojem. S

tudie z roku 2013 předkládá hypotézu, že mozek lidem říká, že se dívají na jedovaté zvíře a že jde o znamení nebezpečí. Některá jedovatá zvířata,většinou plazi, mají podle vědců na sobě vzory velice podobné dírám, které vyvolávají tripofobie.

Bylo také zjištěno, že geometrické obrazce jsou pro mozek náročné na vizuální zpracování a vyžadují nadměrné okysličování mozku. Tělo ale chce s kyslíkem rozumně hospodařit, a tak raději mozek vysílá podněty, aby jedinec od takového obrazu odvrátil zrak.

Podle serveru touto nepříliš známou fobií trpí až 15 procent světové populace – 18 procent žen a 11 procent mužů. Mezi nejodpornější trypofobické obrazy patří záběry na různé plísně a zejména na kožní onemocnění a léze. Zde se ve velkém zapojuje i odpor a znechucení jako evoluční mechanismus, který nám radí zachránit se a ujít z takového prostředí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus dosahuje síly pandemie. Co to znamená a co se stane dál?

24.02.2020 22:33 Aktualizováno Virologové zaznamenali o víkendu několik nových případů nákazy koronavirem Covid-19 v Evropě a…

Ve 101 letech zemřela význačná matematička NASA Katherine Johnsonová

24.02.2020 20:45 Ve věku 101 let dnes zemřela význačná matematička amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír …

Nocebo efekt. Informace o vedlejších účincích léků mohou škodit, prokázala…

23.02.2020 14:28 Po celé roky lékaři oceňují sílu takzvaného placebo efektu, při němž pacienti cítí účinky léku, o…

Nový objev. Nahlédněte do antické svatyně, která byla zasvěcena Romulovi …

22.02.2020 17:51 Archeologové v pátek v centru Říma představili nedávno objevenou podzemní svatyni nejspíše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama