Fascinující lidské tělo: K čemu je dobré zívání, škytavka nebo husí kůže?

Lidské tělo je fascinující. Funguje v něm celá řada mechanismů, které jej mají chránit v případě, že nastane nějaký problém. Některé pochody nedokážeme ovlivnit, ani kdybychom se sebevíc snažili. Podívejte se na některé z nich.

Lidské tělo je opravdu fascinující

Zívání

Zívání je reflex, při kterém se široce otevřou ústa a dojde k hlubokému nádechu, po němž následuje kratší výdech při zavírání úst. Jde o nervově-svalovou reakci. Obecně považujeme zívání jako známku únavy, nemusí tomu tak ale být vždy. Lidé zívají i ráno, což může být projev přípravy mozku na různé akce. Bývá také jedním z prvních příznaků mořské nemoci a jiných nevolností z pohybu.

Existují dvě hlavní fyziologické teorie. Podle jedné jde o zvýšení okysličení krve a mozkových struktur. Druhá tvrdí, že zívání je určeno k ochlazování krve a předchází přehřátí mozku. Při zívání se uplatňují mozkové receptory pro acetylcholin a dva receptory pro dopamin. Během zívání se z těla vyplavují toxiny, prokrvuje se mozek a tělo zaplavuje množství endorfinů. Zvyšuje se rovněž krevní tlak a zlepšuje koncentrace.

Kýchání

Kýchání často signalizuje blížící se nemoc. Kýchání v podstatě udržuje tělo v bezpečí, neboť je součástí imunitního procesu. Odstraňuje z nosu bakterie, viry, dráždivé látky – například choroboplodné zárodky, prach, pyl, zvířecí alergeny nebo znečišťující látky.

Když si kýchnete, kapičky toho všeho se z vašeho těla dostanou rychlostí asi 180 km/h, přičemž jako dolet se počítá několik metrů. I když se většinou hovoří o pěti, lékaři jsou přesvědčení, že vás může nakazit kdokoli, kdo se nachází na druhé straně místnosti. Vždyť jedno kýchnutí rovná se přibližně 100 tisíc bakterií ve vzduchu.

Škytavka

Škytavka je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky. Škytavku mohou způsobovat nejrůznější poruchy nervového nebo periferního systému. Vyvolat ji mohou sycené nápoje, dehydratace, rychlá konzumace potravin, kombinace studených a teplých jídel, pálení žáhy i nedostatek vitamínů. Podle lidového podání člověk začne škytat, když na něj někdo nepřítomný začne myslet nebo o něm mluvit.

Škytavka je známkou toho, že ve vašem trávicím systému je něco v nepořádku.Nejčastěji v důsledku příliš rychlého přejídání nebo žvýkání.

Škytání většinou přejde samo od sebe. Někdy se doporučuje zadržování dechu na krátkou chvíli nebo vypití určitého množství obyčejné pitné vody. Jako relativně účinné se jeví "zadržení dechu" po výdechu, kterému předcházel hlubší nádech. Lékařské péče je zapotřebí jen v malém množství případů, jedná-li se o delší škytavku. Je znám případ nepřetržitého škytání po dobu 5 týdnů. V těchto vzácných případech jsou podávány speciální léky na uklidnění či slabší sedativa.

Vrásky na prstech

Známe to všichni – zůstaneme dlouho ve vaně nebo v bazénu a kůže na prstech se nám pořádně zvrásní. Podle vědců je to zřejmě způsobeno tím, že tyto vrásky odvádějí z bříšek prstů vodu a pomáhají zlepšit náš stisk. Vědci se domnívají, že vrásky na prstech mají podobnou funkci jako drážky na pneumatikách. Zatím však jde pouze o částečně potvrzenou hypotézu.

Husí kůže

Husí kůže nebo piloerekce je napřímení vlasu pilomotorickými svaly, většinou v reakci na chlad anebo silné emoce. Způsobit ji může třeba zima, v tu chvíli dojde ke vzpřímení chlupů, které zadržují vzduch, čímž se vytváří izolační vrstva. Objevit se ale může také, pokud cítíme strach. Zvířata se svému nepříteli jeví opticky větší a snadněji ho i zastraší. Pocit strachu ale naježí kůži i u lidí. Dalším důvodem je pak vzrušení, adrenalin způsobuje vylučování nervových buněk, které stahují svaly, čím naskočí husí kůže.

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Související:

Právě se děje