Kofein může pomoci i uškodit. Jak se vyhnout bolestem hlavy?

Bolestí hlavy trpí občas každý. Ti méně šťastní i několikrát do měsíce či týdne. Jak se vyhnout bolestem hlavy? Tyto vědecky ověřené metody vám určitě pomůžou zbavit se bolehlavu.

Migréna - ilustrační obrázek

Neexistuje samozřejmě jen jediný druh bolestí hlavy, pokud trpíte migrénami, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Mnohem obvyklejší jsou takzvané tenzní bolesti hlavy, které způsobuje stahování svalů šíje a pokožky hlavy.

1. Pijte vodu

Jakkoliv banální tato rada je, mnoho lidí zapomíná na dodržování pitného režimu. Výživoví a life-styloví odborníci radí, že je dobrý nápad udělat si na lahvi fixem čárky a připsat k nim čas, kdy by hladina měla být pod touto čárkou.

Podle studie navýšení denního příjmu vody pomohlo přibližně 47% účastníků této studie. Voda sama o sobě není kouzelné řešení, rozhodně však neuškodí. Je vhodné navíc pít spíše vodu či ovocný čaj a vyhýbat se sladkým limonádám.

2. Kofein

Kofein může mít protichůdné účinky. Na jedné straně může pomáhat bolestem hlavy předcházet, na straně druhé ji však může způsobovat. Podle studie může být bolest hlavy abstinenčním příznakem poté, co veškerý kofein z těla vyprchá. Nedostatek kofeinu u těla, které je na něj zvyklé, se projevuje bolestmi hlavy, únavou, depresí či neschopností koncentrovat se.

Oproti tomu u lidí, kteří si udržují stálou hladinu kofeinu v krvi, tento alkaloid pomáhá zmírňovat bolest hlavy. Kofein sám o sobě totiž zmírňuje bolest, a proto může s bolestí pomoci, pokud se vyhnete abstinenčním příznakům, uvedl server Sciece Alert.

3. Vyhněte se půstům

Některé lidi rozbolí hlava z toho, že už nějakou dobu nejedli. Ať se jedná o půst z náboženských důvodů či předoperační půst nebo podobně, tělo najednou nepřijímá žádnou energii a není schopné se s tím vyrovnat. To vyústí v bolest hlavy. Pokud se vám toto někdy stalo, je dobrý nápad se půstům vyhnout za předpokladu, že si to nevyžaduje vaše zdravotní situace.

4. Nepřehánějte to s alkoholem

Bolest hlavy je jedním z tradičních příznaků kocoviny. Množství alkoholu, který způsobí kocovinu, se mění podle člověka. Tuto bolest vyvolává zvýšené močení a zvracení, které způsobují dehydrataci. Ta vede ke změnám hladiny kyslíku v krvi, která proudí do mozku.

Pokud se tedy chcete vyhnout ranní bolesti hlavy, je dobré kromě alkoholu pít vodu, která ho rozředí, a také nepít na prázdný žaludek. Jídlo pomáhá postup alkoholu zpomalit a zmenšit množství, které se dostane do oběhu.

5. Jezte více potravin bohatých na foláty

Pro některé lidi bolesti hlavy a jejich četnost silně ovlivňuje strava, kterou jedí. Mezi problematická jídla patří sýry či čokolády, ale i další potraviny. Podle nedávné studie měly ženy s nízkým příjmem folátů častější migrény. Foláty vychází z kyseliny listové.

Tableta s kyselinou listovou však nepomohla. Pomáhá však navýšit příjem potravin s větším obsahem folátů. Vhodné je jsou tedy listové zeleniny, čočka, semínka, kuře, vejce a citrusy.

Bolesti hlavy jsou poměrně individuálním problémem a u každého člověka je může vyvolat něco jiného. Lékaři proto doporučují vést si „migrénový deníček“, do něhož si zapíšete, kdy vás bolela hlava, co jste předtím dělali a co jste jedli. Po určité době budete moci vypozorovat, co bolesti způsobuje. Tento deník je vhodné vzít i k lékaři, který vám s rozřešením může pomoci.

Nad Českem proletěl ve čtvrtek večer meteoroid, rozpadnul se nad Šumavou

20.06.2021 22:00 Aktualizováno Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid o přibližné…

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Související:

Právě se děje