Žili ve staré Číně obři? Vědci našli znepokojivě velké ostatky

Objev, nad kterým si archeologové lámou hlavu a nedovedou si jej vysvětlit. Při nedávném výzkumu v provincii Shandong ve východní části Číny byly nalezeny v poměru k tehdejším obyvatelům extrémně velké ostatky. Tehdejší lidé si museli připadat jako kdyby potkali obra.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ostatky, které jsou oproti tehdejším obyvatelům skutečně gigantické
doporučujeme

Moderní čínský muž má průměrnou výšku kolem 172 cm. Nalezení mnohem vyšších exemplářů v hluboké minulosti mnohé překvapí. Archeologové našli skutečné obry své doby v čínské provincii Shadong a největší z nich podle rozměrů kostí měřil minimálně 190 centimetrů a několik dalších přesahujících 180.

To se nám nezdá moc. Češi jsou dnes jeden z nejvyšších národů na světě a při české průměrné výšce 180 cm je nalezený "obr" o pouhých 10 centimetrů vyšší. Jenže tehdejší Číňané zřejmě měřili něco kolem 1.5 metru a obr je tak přesahoval téměř o třetinu jejich výšky. To je jako kdyby jste dnes potkali někoho, kdo má přes 2.3 metru a kolem něj několik dalších, co měří alespoň 220 cm. To už je celkem děsivé, že?

Větší tělo a hrobka pro bohaté

Vysocí muži byly nalezení v mnohem větších a zřejmě i honosnějších hrobkách než jejich menší protějšky. To značí, že měli poměrně vysoký společenský status a byli schopní tedy sehnat si i dostatek jídla. 

Archeologové také hovoří o "zřejmém poničení hlavy a kostí na noze na některých tělech." K tomu mohlo dojít dlouho po pohřbení, ale také při soubojích mezi tehdejšími obry, zejména díky jejich vysokému postavení. Mohlo tak jít o souboje o moc.

Je zajímavostí, že čínský filosof Konfucius, který pocházel ze stejné provincie Číny jako nalezení obři, údajně byl sám velmi vysoký. Podle všeho jsou i současní obyvatelé této části Číny hrdí na svou nadprůměrnou výšku. Při měření v roce 2015 se ukázalo, že průměrně měří o 3 cm více, než zbytek čínské populace. 

Tyto konkrétní kosti pochází z pozdně neolitické civilizace, která fungovala před 5000 až 4500 lety. Žila ve spodní části Žluté řeky. Kosti nejsou jediné, co se podařilo na místě najít. Archeologové našli také barevné hliněné nádoby a nefritové šperky. To značí, že tamní lidé žili poměrně spokojeným životem.Není jasné co stojí za extrémní výškou, ale odhaduje se, že největším důvodem je dostatek dobré a rozmanité stravy. 

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína bude, tvrdí lékař. Má to ale háček. V koronaviru vidí jiný problém

05.06.2020 12:36 Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího vakcína proti novému typu koronaviru bude. Je ale…

Čeští vědci jsou o krok blíže přípravě kovové vody

05.06.2020 09:19 Tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, detailně zmapoval, jak vzniká kov. Vědci popsali přechod ke…

V Česku se dnes v noci odehraje zvláštní úkaz

05.06.2020 08:18 Na obloze nad Českem bude dnes večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém…

Vakcína proti covidu-19 bude asi počátkem příštího roku. Česko začalo pozdě

04.06.2020 11:58 Účinná vakcína proti nemoci covid-19 bude zřejmě k dispozici nejpozději začátkem příštího roku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy