První lidé přišli do Austrálie dříve, než se usuzovalo. Ještě tehdy žili obří klokani

Canberra - Podle nové studie Queenslandské univerzity přišli první lidé na sever Austrálie někdy před 65.000 lety, ještě před vyhynutím obřích živočichů. V Austrálii tehdy žili ještě například klokani vážící až 450 kilogramů.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Antropologové a archeologové se dosud nemohli shodnout na době příchodu prvních lidí na australský kontinent, uváděla se doba před 60.000 a 45.000 lety.

Podle nové studie, kterou vedl Chris Clarkson, byl na základě nalezených vzorků v lokalitě Madjedbebe na severu Austrálie posunut příchod lidí o 5000 let dál.

Archeologové našli v roce 2015 na 11.000 různých předmětů, třeba ostrých kamenů, brousků či sekyrek, které používali lidé a které vědci datovali do doby před 65.000 lety. Podle archeologů byla tehdejší civilizace na tomto místě značně "technologicky sofistikovaná". "Na místě jsme nejspíš nalezli nejstarší sekyrku na světě, různé brousicí nástroje či opracované kameny, které mohly sloužit jako kopí," dodává Clarkson.

"Nyní můžeme s jistotou říci, že lidé do Austrálie přišli před 65.000 lety," říká vědec. V Austrálii tehdy žili tajemní vačnatci vombati velcí jako nosorožci, osmimetroví ještěři, ptáci velikosti lidí nebo želvy délky jednoho automobilu.

Ačkoli byla tehdy hladina moře o mnoho níže než dnes, čímž byla vzdálenost mezi ostrovy na jihovýchodě Asie a Austrálií výrazně kratší, šlo podle Clarksona "o první velké překonání moře lidmi v historii".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama